piątek, 16 maja 2014

Orkiszowo-razowa szarlotka z rabarbarem i budyniem/ Spelt and wholemeal rhubarb and vanilla custard pie


Obowiązkowo, jak co roku w maju, rabarbar i truskawki królują w kuchni. Dzisiaj to pyszne ciasto- szarlotka rabarbarowa na mące orkiszowej i żytniej razowej.
Ciasto o posmaku lekko orzechowym podpiekłam a następnie pokryłam warstwą pysznego domowego budyniu waniliowego i pieczonego rabarbaru. Brzmi i smakuje pysznie. Zachęcam do pieczenia rabarbaru - tak przygotowany rabarbar jest wyjątkowy smaczny a dodatkową jego zaletą jest to, że kawałki owoców nie rozlatują się. Jest tylko jeden warunek- nie pieczemy go zbyt długo i w optymalnej temperaturze a słodzimy dopiero po upieczeniu. 
Rabarbar doskonale się komponuje z budyniem. Ja przygotowałam domowy na białkach, który jest bardziej zwarty i ma piękny biały kolor. 
Ciasto nie jest bardzo pracochłonne ale warto rozłożyć przygotowanie na dwa dni. Wieczorem można upiec rabarbar i zagnieść ciasto, które dobrze leżakuje w lodówce. Następnego dnia gotujemy budyń i pieczemy szarlotkę zgodnie ze wskazówkami w przepisie. 


Orkiszowo-razowa szarlotka z rabarbarem
na fomę 20 cm x 30 cm 


składniki na ciasto:

150 g mąki jasnej orkiszowej *
150 g mąki żytniej razowej *
3/4 szklanki cukru 
1  łyżeczka proszku do pieczenia
200 g masła 
3 żółtka

składniki na budyń: 

3 białka 
3 łyżki mąki ziemniaczanej
450 ml mleka pełnotłustego 
30 g masła 
3 łyżki cukru 
łyżeczka pasty waniliowej **


składniki na warstwę rababarbarową: 

1 kg rabarbaru 
1/2 szklanki cukru
łyżeczka świeżego, potartego imbiru ***

Przygotowanie: 

1. Owoce myjemy i kroimy na małe kawałki 2 cm wielkości. Przygotowujemy formę prostokątną: wykładamy ją papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni, bez termoobiegu. 
2. Pokrojony rabarbar wykładamy na formę. Pieczemy w nagrzanym piekarniku przez około 15 minut. Owoce w tym czasie zmiękną. Po upieczeniu formę wyjmujemy ostrożnie z piekarnika i owoce studzimy, około 5-10 minut. Wykładamy je ostrożnie na durszlak aby odszedł sok. 
3. Jak tylko odejdzie sok, łączymy owoce z cukrem w misce. Mieszamy delikatnie. Jeżeli lubimy świeży imbir, dodajemy łyżeczkę i łączymy. 
4. Przygotowujemy ciasto. Wszystkie składniki siekamy nożem do połączenia. Jak tylko utworzymy zwarte ciasto, formujemy je w kulę, owijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na czas leżakowania do 30 minut. 
5. Formę prostokątną wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni, bez termoobiegu.
6.Ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy na dwie równe części.
7. Jedną część rozwałkowujemy na stolnicy lekko podsypanej mąką. Tę częścia wykładamy spód formy do pieczenia. Następnie widelcem nakłuwamy ciasto. Wstawiamy formę z ciastem do lodówki na około 30 minut. 
8. Formę wyjmujemy z lodówki, wstawiamy do piekarnika i podpiekamy spód aż nabierze jasnego brązowego koloru. Ja piekłam 12-15 minut. 
9. W czasie, kiedy podpiekamy spód, przygotowujemy budyń. 300 ml mleka wlewamy do garnka o mocnym dnie razem z cukrem, masłem i wanilią. Mleko w garnku podgrzewamy na średnim płomieniu. 
10. Do średniej wielkości miski wlewamy pozostałą część mleka, dodajemy białka, mąkę i miksujemy tak aby nie było najmniejszych grudek.Jak tylko mleko w garneczku zacznie się gotować, wlewamy mleko połączone z białkami i mąką, jednocześnie energicznie mieszając rózgą/ łyżką. Gotujemy dalej przez około 2-4 minuty, mieszając, aż powstanie gęsty budyń bez grudek. 
Garnek zdejmujemy z ognia i odstawiamy do przestudzenia na kilka minut. 
11. Ciasto podpieczone wyjmujemy z piekarnika, studzimy przez 5 minut, wylewamy na nie budyń. Rozprowadzamy równo za pomocą szpatułki. 
12. Na budyń wykładamy za pomocą łyżki odsączony i posłodzony rabarbar. 
13. Z drugiej cześci ciasta przygotowujemy paski ciasta, z których utworzymy plecionkę. Na lekko podsypanej stolnicy wykładamy ciasto, rozwałkowujemy i kroimy za pomocą nożyka do plecionki. 

14. Zaczynając od najdłuższego paska, wykładamy je na owoce, w poprzek, tak jak jest to pokazane na zdjęciu. Jeżeli nie mamy czasu na plecionkę- drugą cześć ciasta ścieramy na tarce, najlepiej na grubych oczkach i rozprowadzamy tak aby zakryć warstwę rabarbaru.
15. Zanim wstawimy formę z ciastem do piekarnika, wierzch ciasta smarujemy rozkłoconym jajkiem i posypujemy cukrem.
16. Pieczemy około 35- 40 minut w 180 stopniach, bez termoobiegu. Po upieczeniu formę wyjmujemy z piekarnika i podajemy ciasto, ciepłe i pokrojone na kawałki z lodami albo bez.
17. Ciasto przechowujemy w chłodnym miejscu.


Uwagi:
* Można zastąpić mąki orkiszową i razową zwykłą maką pszenna luksusową jeżeli lubimy bardziej tradycyjne szarlotki. Można też połączyć mąkę orkiszową z pszenną - 150 g pszennej i 150 g mąki orkiszowej- w ten sposób otrzymamy ''zdrowsze'' ciasto

** Jeżeli nie mamy pasty waniliowej dodajemy ziarenka wanilii albo ekstrakt waniliowy

*** Imbir smakuje ciekawie w połączeniu z rabarbarem i bardzo rozgrzewa ale nie wszyscy lubią to połączenie więc można zrezygnować


16 komentarzy:

  1. Bardzo apetyczna i na bogata ta twoja wersja Agnieszko , bardzo fajna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Margot, dziękuję :-)
      To takie rustykalne, nieco zdrowsze bogate ciasto.

      Usuń
  2. Wyobraziłam sobie jakie to może być pyszne. <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe połączenie smaków, podoba mi się to ciacho :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Hmmm. Szarlotka, ale ile jabłek ? ; )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :-)
      Jezeli lubisz jabłka, dodaj 2-3 do nadzienia. Będzie równie pysznie.

      Usuń
  5. co to ma wspólnego z szarlotką?

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie wygląda ta szarlotka!; )
    Super przepis!

    OdpowiedzUsuń
  7. Musi być pyszna. Pięknie wygląda!:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Samo zdrowie! :) A jak pięknie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Barzo lubię orkiszowe wypieki. No a dodatkiem budyniu to mnie całkowicie kupiłaś :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo zaintrygował mnie budyń z dodatkiem białek. Zawsze dawałam tylko żółtka. Będę musiała spróbować.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.