niedziela, 21 lutego 2016

Makowczyki z serem, na ktore zawsze jest dobry czas

Mozna by tak na glos powiedziec, ze to nie ten czas. Nie czas na pierniki ani makowce. Tak naprawde jednak ja nie lubie kalendarzy, nie lubie tez zegarkow. Widok uciekajacego czasu przyprawia mnie w poploch i stres. Nic w tym dziwnego chyba, ze zdejmuje zegarek od razu po przyjsciu z pracy, rzucam go w kat, a pozniej nie moge znalezc. No coz, taka nasza poetyka codziennosci.

Mialysmy ochote na cos z makiem i serem i tak wlasnie powstaly te bulki. Zrobic je musicie (nie zwazajac na pore roku), bo sa pyszne :-)



Makowczyki  z serem


na rozczyn:

20 g świeżych drożdży

łyżeczka cukru

40 g mąki pszennej

50 ml mleka
na ciasto właściwe:
340 g mąki pszennej chlebowej
40 g cukru waniliowego
1 żółtko
70 ml ciepłego, ale nie gorącego mleka
30 g masła miękkiego
łyżeczka ekstraktu pomarańczowego


na nadzienie makowe:


100 g maku niebieskiego
150 ml mleka
80 g masła
30 g cukru
żółtko
50 g bakalii, mogą to być rodzynki, orzechy włoskie, migdały, daktyle
kilka kropli ekstraktu migdałowego
jedno białko
niewielka szczypta soli


na nadzienie serowe:

150 g twarogu tłustego

30 g cukru

łyżeczka skórki pomarańczowej

łyżeczka wody pomarańczowej albo ekstraktu pomarańczowego

jedno duże jajko

na lukier:

130 g cukru pudru
łyżka gorącej wody

dodatkowo:
rozkłócone jajko
 
Na noc przed przygotowaniem nadzienia zalewamy mak wrzącą wodą. Odstawiamy.



Następnie odsączamy dokładnie z wody, mielimy dokładnie i wkładamy do garnka średniej wielkości. Zalewamy 1/2 mleka i gotujemy do miękkości, stopniowo dolewając resztę mleka, przez około 40-60 minut. Mleko powinno wyparować a mak zmięknąć. Dodajemy masło miękkie, sparzone, posiekane bakalie, żółtko i mieszamy dokładnie do połączenia, najlepiej za pomocą drewnianej łyżki. Odstawiamy nadzienie makowe do lodówki najlepiej na noc. W dniu pieczenia ogrzewamy wszystkie składniki do temperatury pokojowej.
Świeże drożdże kruszymy nad miseczką, zasypujemy łyżeczką cukru i odstawiamy na 10 minut. Do aktywnych drożdży dodajemy mleko i  mąkę. Mieszamy składniki tak aby powstał rozczyn gęstości kwaśnej śmietany i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe i nieprzewiewne miejsce na około kwadrans. Jak tylko rozczyn zacznie się unosić i bąbelkować, wlewamy  go do misy robota kuchennego i dodajemy, stopniowo, mąkę, żółtko, cukier waniliowy, ekstrakt. Miksujemy około 5-7 minut za pomocą miksera albo 12 minut ręką aż ciasto będzie elastyczne i dosyć gładkie. Dodajemy masło i miksujemy przez kolejne dwie minuty. Ciasto formujemy je w kulę, wkładamy do  czystej lekko naoliwionej misy, przykrywamy czystym ręcznikiem kuchennym i odstawiamy do wyrastania na około 50-60 minut.
W międzyczasie ubijamy białko  na sztywno, najlepiej z niewielką szczyptą soli. Do nadzienia makowego dodajemy ubitą pianę z białek i łączymy bardzo delikatnie. Nadzienie odstawiamy.

Ser twarogowy przeciskamy przez praskę co najmniej dwa razy albo miksujemy za pomocą blendera, a następnie łączymy z cukrem, jajkiem, wodą albo ekstraktem.
Jak tylko ciasto podwoi swą objętość, wykładamy je na stolnicę podsypaną mąką i wbijamy w nie pięść. Ciasto rozwałkowujemy, składamy, rozciągamy, rozwałkowujemy i wreszcie formujemy kulę. Następnie rozwałkowujemy na płaski placek, rozciągając, przewracając na drugą stronę itd. Na ten płaski placek wykładamy nadzienie serowe, na to nadzienie makowe. Zwijamy placek jak roladę, chwytając za jeden bok, do środka.

Można boki przeciwległego zamknąć ku nadzieniu tak aby ono nie wyleciało. Roladę tniemy na trójkąty. Gotowe makowczyki smarujemy rozkłóconym jajkiem i wykładamy  na formę do pieczenia.  Piekarnik nagrzany do 180 stopni Celsjusza (program góra-dół) i pieczemy przez około 25  minut. Upieczone makowczyki studzimy. Wyjmujemy z formy po przestudzeniu na talerz i dekorujemy lukrem.



5 komentarzy:

  1. O rajuśku. Najlepsze na świecie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Drożdżówki z makiem i z serem są całoroczne, jak dla mnie (jak nie piekę sama, zawsze skuszę się na taką w cukierni ;)). Piękne zdjęcie!

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest to, na co mam dziś wielką ochotę :-).

    OdpowiedzUsuń
  4. Śliczne są te makowczyki. Muszą smakować doskonale.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie jestem jakąś wielką fanką maku... Ani zegarków ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.