link
facebook login BAYADERKA : Ciasto Granadilla

sobota, 31 stycznia 2015

Ciasto Granadilla

Pyszny i ciekawy krem z owoców marakuji, który w niektórych krajach przyjął nazwę granadilla, nadał temu ciastu egzotycznego koloru i smaku.
Granadilla cake czy też ciasto z kremem marakujowym ostatnio podbił nasze podniebienia. To wysokie przekładane ciasto składa się z czterech dosyć cienkich blatów biszkoptowych, nasączonych kokosowym alkoholem, przekładanych masą śmietanową z białą czekoladą. Na samym wierzchu króluje krem granadilla, boki zaś udekorowałam wiórkami kokosowymi. Połączenie smaków w tym cieście to przysłowiowe niebo w gębie. To przepyszne ciasto zadowoliło każdego domownika i gości, chociaż być może następnym razem kiedy będę przygotowywać sam krem, pozbędę się czarnych pestek ;) Z podanych składników można upiec pokaźny, egzotyczny tort. Bardzo, bardzo mocno polecam.

Ciasto Granadilla

składniki na biszkopt:
8 jajek, białka i żółtka oddzielnie
4 łyżki wody
2 łyżki octu
200 g mąki pszennej tortowej
110 g mąki ziemniaczanej
220 g drobnego cukru do wypieków
2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
łyżka pasty waniliowej albo ekstraktu z wanilii

do nasączenia:
9-12 łyżek alkoholu kokosowego, np. Malibu

masa:
650 ml słodkiej śmietanki kremówki
300 g białej czekolady
3 łyżki wiórków kokosowych

krem marakujowy na wierzch:
330 g miąższu z owoców marakuji*
6 dużych żółtek
125 g masła
20 g mąki ziemniaczanej
160-170 g cukru

dodatkowo:
wiórki kokosowe do dekoracji boków ciasta
2 wafle kokosowe typu Princessa kokosowa, każdy po 75 g (opcjonalnie)
1/4 galaretki cytrynowej przygotowanej wg instrukcji na opakowaniu, opcjonalnie **


Przygotowanie:
BISZKOPT

1. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Jajka myjemy. Białka oddzielamy od żółtek. Białka wlewamy do czystej i suchej misy miksera.
Miksujemy, w międzyczasie dodając niewielką szczyptę soli, na najwyższych obrotach, około 3 minut, aż staną się białe i sztywne. Na tym etapie stopniowo dodajemy cukier, 3 łyżki na raz, nadal miksując. Powinna powstać lśniąca, sztywna beza. Mikser wyłączamy. Dodajemy po jednym żółtku i mieszamy szpatułką albo łyżką.
2. Mąki i proszek do pieczenia przesiewamy nad osobnym naczyniem, najlepiej dwa razy. Wsypujemy przesiane składniki do misy z jajkami, wlewamy wodę (zimną) i ocet, dodajemy pastę waniliową, mieszamy bardzo powoli za pomocą widelca. Ciasto biszkoptowe wykładamy do lekko natłuszczonej i wysypanej kaszą manną formy, wyrównujemy wierzch. Formę z ciastem wstawiamy na środkową półkę i pieczemy do tzw. suchego patyczka, czyli około godziny w 180 stopniach Celsjusza.
3. Po upieczeniu wyjmujemy formę, rzucamy formę z biszkoptem z wysokości 1m na podłogę tak aby biszkopt był równy, odstawiamy następnie do całkowitego wystudzenia. Po czym przecinamy biszkopt tak, aby otrzymać  na 4 równe blaty, które nasączamy podaną ilością alkoholu kokosowego.

KREM MARAKUJOWY
Najlepiej jest go przygotować wieczór wcześniej przed pieczeniem.
Podane składniki łączymy w misce za pomocą trzepaczki, jak najdokładniej, aby później podczas gotowania kremu nie powstały grudki.
Przelewamy masę do garnka i gotujemy tak jak budyń, przez cały czas mieszając. Najpierw krem będzie się rozwarstwiał i wyglądał tak, jakby się zważył. Kilka minut gotowania dłużej ustabilizuje krem, który powinien być lśniący i dosyć gęsty. Jeżeli jest zbyt gęsty, dodajemy odrobinę gorącej wody i soku z cytryny, podgrzewamy tylko do połączenia. Krem wkładamy do słoika, zakręcamy i przechowujemy w lodówce do około 2 tygodni.

MASA ŚMIETANOWO-CZEKOLADOWA I PRZEŁOŻENIE CIASTA

Czekoladę łamiemy w kosteczkę nad miseczką zaroodporną i zalewamy 150 ml śmietanki. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Rozpuszczoną czekoladę mieszamy dokładnie ze śmietanką i odstawiamy do przestudzenia.
Resztę śmietanki, dobrze schłodzonej, wlewamy do czystej i suchej misy miksera. Miksujemy na najwyższych obrotach aż smietanka lekko zesztywnieje. Do misy wlewamy przestudzoną rozpuszczoną czekoladę, mieszamy łyżką. Wsypujemy 3 łyżki wiórków kokosowych. Mieszamy raz jeszcze.
Blaty przekładamy masą, której będzie wystarczająco dużo, aby posmarować nią boki przełożonego już ciasta. Na ostatnim blacie, na wierzch wykładamy krem marakujowy. Odstawiamy ciasto do chłodnego miejsca na kilka godzin. Jeżeli chcemy, wierzch marakujowy polewamy tężejącą galaretką cytrynową. Boki dekorujemy wiórkami kokosowymi i posiekanymi drobno waflami kokosowymi (opcjonalnie). Ciasto przed podaniem kroimy gorącym nożem, przechowujemy w lodówce do 3 dni.

* Jeżeli przeszkadzają nam w jedzeniu wszelkie ziarna czy pestki, najlepiej jest się ich pozbyć tuż przed przygotowaniem kremu, przecisnąć miąższ przez gazę i taki łączyć z pozostałymi składnikami.

** galaretka ma tutaj za zadanie pełnić rolę glazury, chociaż i bez niej ciasto jest bardzo udane

11 komentarzy:

  1. Wygląda przeapetycznie, z chęcią zjadłabym kawałek tego ciacha. Ten wierzch z marakui jeszcze bardziej kusi: )

    OdpowiedzUsuń
  2. 330 g miąższu to ilu owoców użyłaś?:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda super, zwłaszcza ten wierzch!

    OdpowiedzUsuń
  4. ale intrygujący widok... zaśliniłam się :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Co za widok. Ślinka cieknie na sam widok. To dopiero musi smakować:) Moje kubki smakowe szaleją :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam, jakiej wielkości ma być foremka? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, przeoczyłam komentarz. Foremka kwadratowa, 20 cm na 20 cm.

      Usuń
  7. Takie egzotyczne smaki muszą smakować wyjątkowo, gdy za oknem zima :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers