link
facebook login BAYADERKA : Bułki maślane z nasionami chia, siemieniem i otrębami

środa, 27 sierpnia 2014

Bułki maślane z nasionami chia, siemieniem i otrębami


Nabraliśmy ochoty na puchate domowe bułki. Z wielką pasją dodaję ostatnio nasiona chia. Pojawiają się w koktajlach, sałatkach, na kanapkach. Nie mogłam posypać nimi tych bułeczek. 
Pyszne maślane bułeczki, lekko słodkie, z dodatkiem zdrowych nasion. Najlepsze na gorąco, posmarowane masłem i powidłami. Zachęcam do wypróbowania przepisu :) 


Maślane bułki z nasionami chia, siemieniem lnianym i otrębami
okolo 12-14 niewielkich bułek
rozczyn:
15 g sw. drozdzy
80-100 ml mleka, letniego
1,5 lyzki cukru
60 g maki pszennej chlebowej (strong white flour/ strong bread flour)
ciasto wlasciwe:
caly rozczyn
70 ml mleka, letniego
2 jajka, sredniej wielkosci, temp. pokojowa
400-420 g maki pszennej chlebowej
30 g cukru 
40 g masła
1/2 łyżeczki soli 
 do posypania: 
nasiona chia, siemię lniane i otręby pszenne/ żytnie
dodatkowo: 
rozkłocone jajko

W dzien pieczenia doprowadzamy do temperatury pokojowej: drozdze, jajka, maslo i mleko.
Przygotowujemy rozczyn: drozdze kruszymy, zasypujemy cukrem i odstawiamy na okolo kwadrans. Po tym czasie drodze powinny sie nieco spienic. Laczymy je z mlekiem, maka tak aby otrzymac rozczyn o konsystencji jogurtu naturalnego. Nakrywamy naczynie z rozczynem i odstawiamy w cieple, nieprzewiewne miejsce na okolo 15 minut. Rozczyn powinien urosnac i zaczac babelkowac.
Na stolnice wylewamy rozczyn, 1/5 ilosci maki podanej w przepisie, jajka i laczymy skladniki, nie dodajemy wiecej maki na tym etapie az polaczymy skladniki dokladnie. Ciasto bedzie lejace i klejace, ale takie ma byc. Pracujemy z ciastem tak aby wbic w nie jak najwiecej powietrza. Ciasto bedzie sie zespalac powoli. Dodajemy wiecej maki, cukier i cukier waniliowy, odrobine soli. I tak stopniowo dodajemy maki, na koncu ciasto laczymy z maslem i wyrabiamy w podobny sposob jak wczesniej. Pamietajmy aby nie dodawac wiecej maki niz to jest w przepisie. Im dluzej bedziemy pracowac z ciastem, rozciagac, skladac, unosic i rzucac na stolnice, tym lepszy bedzie efekt. Wyrabiamy ciasto okolo 12 minut, po czym odrywamy jego kawalek, rozciagamy nad oknem albo innym zrodlem swiatlka (metoda tzw. window pane test)  i jezeli sie nie rozerwie, jezeli jest elastyczne, to znaczy ze ciasto mozna odstawic do wyrastania. Ciasto skladamy w kule, umieszczamy w lekko naoliwionej misie i pod przykryciem odstawiamy do wyrosniecia na okolo 60 minut.
Po czym wykladamy ciasto na stolnice, rece zwilzamy olejem albo ew. oproszamy maka, odrywamy po kawalku ciasta wielkosci orzecha wloskiego i formujemy mala buleczke. Kazda buleczke kladziemy na forme do pieczenia (natluszczona lub wylozona papierem do pieczenia). Odstawiamy je do wyrosniecia na okolo 20-30 minut. Po czym smarujemy rozkłoconym jajkiem i posypujemy nasionami.Pieczemy w temperaturze 190 stopni, okolo 10-12 minut. Upieczone bułki beda puchate, zarumienione, wyrosniete.

9 komentarzy:

  1. Cudowne bułeczki! ; )
    Znakomicie wyglądają!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie rumiane, pięknie wyglądają, nic tylko jeść z ciepłym mlekiem: ))

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio unikam pieczywa, jadam tylko w weekendowe śniadania. Bardzo byłabym kontent widząc takie bułeczki w sobotę rano ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Teraz i ja nabrałam ochoty na takie bułeczki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. wspaniale się prezentują!!! lubie takie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Cudowne i niezwykle apetyczne! Z checią bym upiekła, ale gdzieś się zgubiło masło w podanych składnikach ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Takie puchate kojarzą mi się z dzieciństwem i kolacjami "na słodko" robionymi przez moją mamę.
    Urocze! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bułeczki prezentują się znakomicie :) Przyznam szczerze, że sama nie pomyślałam o tym ,że przecież nasiona chia można dodać do czegoś takiego jak bułki maślane. Ciekawe jak to smakuje w połączeniu z bułkami? Choć już same nasiona chia są dość smaczne:) Poza tym zalety tego wypieku są podwójne - bo nie dość , że mamy smaczne bułeczki to jeszcze możemy je zjeść ze zdrowymi nasionami:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers