Wacky Cake bo tak nazywane jest w Ameryce, skąd pochodzi, jest ciastem bardzo starym, którego początki sięgają aż czasu I Wojny Światowej. Ze względu na brak środków, kobiety przygotowywały to ciasto w tym samym naczyniu, w jakim było pieczone.
Tradycyjnie składniki na Wacky Cake miesza się bez użycia miksera. Samo przygotowanie ciasta zajmuje około 15 minut i mogą w nim spokojnie uczestniczyć dzieci :-)
Ciasto jest wszechstronne, można z nim eksperymentować: przekładać masą śmietanową i dżemem owocowym, posypać orzechami karmelizowanymi albo podawać z konfiturą żurawinową.
Najłatwiejsze ciasto czekoladowe Wacky Cake
zmodyfikowany przepis pochodzi z Foodnetwork.com
składniki na ciasto:
380 g mąki pszennej
350 g cukru
8 łyżek kakao holenderskiego
1 łyżka cynamonu
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej *
3/4 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego albo ekstraktu pomarańczowego
2 łyżeczki octu
12 łyżek oleju słonecznikowego **
440 ml dobrej kawy
składniki na polewę czekoladową:
60 g masła
60 ml mleka
90 g cukru
4 łyżki kakao holenderskiego
Przygotowanie:
1. Suche składniki czyli mąkę, proszek, cukier, cynamon, przyprawę korzenną, kakao, sól mieszamy widelcem bardzo dokładnie przez 3 minuty.
2. W suchych składnikach, dokładnie przemieszanych, robimy trzy dołki. Do jednego wlewamy olej, do drugiego kawę. Do trzeciego ocet i aromat/ekstrakt. Mieszamy wszystko widelcem do połączenia.
3. Niewielką formę prostokątną wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Ciasto wylewamy do przygotowanej formy. Formę z ciastem wstawiamy do piekarnika i pieczemy 40-45 minut do tzw. suchego patyczka.
4. W międzyczasie przygotowujemy polewę czekoladową. Do garnka średniego rozmiaru wkładamy masło, wlewamy mleko, wsypujemy cukier i kakao. Wstawiamy garnek na średnim ogniu i podgrzewamy do połączenia składników, od czasu do czasu mieszając. Jak tylko masa zacznie się gotować, zmniejszamy płomień i gotujemy przez 4 minuty, cały czas mieszając aby polewa się nie przypaliła. Garnek z polewą zestawiamy z ognia i nakrywamy talerzykiem aby nie powstał kożuch.
5. Ciasto upieczone wyjmujemy z piekarnika, studzimy w formie przez 15 minut. Po czym wylewamy na wierzch polewę czekoladową. Odstawiamy ciasto do całkowitego wystudzenia. Podajemy z kleksem bitej śmietany, świeżymi owocami albo domową konfiturą żurawinową.
* użyłam proszku do pieczenia, soda, w ilości podanej wg oryginalnego przepisu jest wg mnie dość wyczuwalna, co psuje smak ciasta
* *użyłam oleju kokosowego, który najpierw podgrzałam i przestudziłam, ale z ciastem łączyłam płynny i ciepły
pięknie czekoladowe :) pożarłabym!
OdpowiedzUsuńzdecydowanie coś dla mnie:)
OdpowiedzUsuńI ta polewa jaka błyszcząca, świetnie wygląda )
OdpowiedzUsuńczy to ciasto da się przekroić, aby otrzymać 2 spody do tortu?
OdpowiedzUsuńWitaj.
OdpowiedzUsuńKilka błędów wkradło się do Twojego przeredagowanego wpisu.
1. zapomniałaś podać ilość:
- proszku [sic!],
- soli.
2. słyszałam/czytałam, że jeśli dodajemy do ciasta ocet lub inne kwaśne składniki to środkiem spulchniającym powinna być soda.(m.in. tutaj: http://zapachchleba.blogspot.com/2013/05/babka-tiramisu-mechanizm-dziaania-sody.html). I w oryginalnym przepisie (linku, który podajesz) mowa jest o sodzie oczyszczonej.
Pozdrawiam!
Witam,
Usuńdziękuję za komentarz.
Użyłam do tego ciasta proszku do pieczenia jako że soda, w ilości 2 łyżeczek, jak sugeruje oryginalny przepis, jest jak dla mnie i osób, które próbowały tego ciasta, zbyt wyczuwalna, co nie oznacza że nie można jej użyć. Pozdrawiam.
bez octu tez wychodzi :)
UsuńWitam ponownie.
UsuńCieszę się bardzo, że przepis został sprawdzony i z sodą i z proszkiem. Dla mnie soda nigdy nie była problemem "smakowym" w wypiekach. Mam nadzieję, że nie uraziłam Cię moim komentarzem - po prostu staram się czytać teksty ze zrozumieniem, a nie tylko oglądać obrazki;)
Pozdrawiam!
Wygląda bajecznie!
OdpowiedzUsuńciasta na kawie wychodzą pyszne, już mi ślina cieknie po brodzie :)
OdpowiedzUsuńJezu, jakie ono jest piękne! A ta polewa cudownie błyszczy.
OdpowiedzUsuńPyszności!
Mmmmm ciasto czekoladowe, pycha. Wygląda zachwycająco "D
OdpowiedzUsuńUpiekłam wyszło pysznie, bardzo dziękuję za kolejny sprawdzony przepis. Gorąco pozdrawiam Magda K.
OdpowiedzUsuń