link
facebook login BAYADERKA : CZARNY CHLEB NA DROŻDŻACH

niedziela, 15 maja 2011

CZARNY CHLEB NA DROŻDŻACH

Czarny chleb z kminkiem o intensywnym, specyficznym smaku i zapachu. Tym, którzy znają smak takiego pieczywa chciałabym tylko powiedzieć że wyrabia się je bardzo szybko.
I co ważne, ten chlebek jest wyrabiany na piwie jęczmiennym ( barley wine). Ale jeżeli nie można go zdobyć, idealny substytutem okaże się tutaj ciemne piwo (dark ale). Alkohol jest minimalnie wyczuwalny, pozostaje w tle, a jednak podkreśla wyjątkowość tego rodzaju pieczywa.
Zapraszam do wypróbowania przepisu, którego autorką jest Sara Lewis.

Składniki:

- 200 g mąki żytniej (rye flour)
- 150 g mąki typ 450
- 150 g mąki pszennej razowej
- 2 łyżki mleka w proszku
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej ( w granulkach)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka kminku
- 1 i 3/4 łyżeczki drożdży instant albo 15 g świeżych
- 2 łyżki oleju
- 3 łyżki melasy
- 275 ml piwa jęczmiennego lub ciemnego piwa

Wykonanie:

1. Jeżeli używamy świeżych drożdży przygotowujemy rozczyn. Drożdże kruszymy w 50 ml ciepłej wody i zasypujemy kilkoma łyżkami mąki tak aby uzyskać konsystencję jogurtu. Odstawiamy pod przykryciem na 10 - 15 minut do spienienia. Po czym łączymy z mąką i reszta składników jak opisane jest poniżej.

I/ LUB ( W przypadku drożdży instant)

Drożdże instant, mąkę, mleko w proszku, kakao, sól i kminek łączymy w dużej misce. Dodajemy olej i i melasę. Delikatnie podgrzewamy piwo w rondelku i stopniowo łączymy z innymi składnikami do utworzenia gładkiego ciasta.

2. Wyrabiamy na lekko oprószonej mąką stolnicy przez 10 minut aż ciasto stanie się elastyczne. Wkładamy je do miski, przykrywamy naoliwiona folią spożywczą. I odstawiamy w ciepłe miejsce do zwiększenia objętości okolo dwukrotnie na 1h i kwadrans.

3. Wykładamy ciasto na stolnicę i wyrabiamy. Formujemy kulę około 15 cm średnicy i umieszczamy ją w formie wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.  Robimy nacięcie w kształcie krzyża i następnie przykrywamy chleb naoliwioną folią na 20- 25 minut do zwiększenia objętości.

4. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200 stopni Celsjusza około 30 minut aż chleb po obstukaniu będzie w środku pusty. Jeżeli podczas pieczenia zbytnio zbrązowieje z wierzchu, przykrywamy folią aluminiową.
Studzimy na kratce.

2 komentarze:

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers