link
facebook login BAYADERKA : Zuccotto

wtorek, 10 lutego 2015

Zuccotto

 
 
Piękny, elegancki i smakowity deser. Biszkopt, biała czekolada połączona z malinami i śmietanką i najlepsza, gęsta, lśniąca polewa czekoladowa...
Deser, który z pewnością ucieszy najbliższą osobę w zbliżające się już święto Walentego, a i też sprawdzi się świetnie na uroczystym rodzinnym spotkaniu.
 
 
Zuccotto
składniki na foremkę o pojemności ok. 700 ml
 
jeden okrągły blat biszkoptowy o średnicy 20 cm, pocięty na trojkaty
30 ml gęstego alkoholu do nasączenia *
300 g czekolady białej czekolady, połamanej w kosteczkę + 85 śmietanki słodkiej
170 ml śmietanki i 135 g malin
ok. 50 g biszkoptów podłużnych, tzw. lady fingers
200 ml mocnej kawy i 40 ml alkoholu  **

ponadto:
100 g czekolady dobrej jakości
60 ml słodkiej smietanki
kilka mrożonych lub świeżych malin

Foremkę wykładamy kawałkiem folii spożywczej tak, aby wychodził poza formę. Biszkopt kroimy na trójkąty równej wielkości i nasączamy gęstym alkoholem. Biszkoptowymi trójkatami wykładamy foremkę tak, aby wierzchołki trójkątów dotykały podstawy foremki.  Dociskamy biszkopty palcami, powinny idealnie przylegać do ścianek foremki.
Przygotowujemy masę. Czekoladę łamiemy w kosteczkę i zalewamy 85 ml śmietanki, rozpuszczamy następnie w kąpieli wodnej. Odstawiamy do ostudzenia.
Maliny miksujemy, przeciskamy przez sitko, by pozbyć się pestek. 170 ml śmietanki miksujemy na prawie sztywno a następnie łączymy z sokiem z malin i przestudzoną czekoladą. Wlewamy masę, która będzie dosyć rzadka do formy wyścielonej biszkoptami i wstawiamy na kilka godzin do lodówki, minimum 2-4 h.
Zaparzamy mocną kawę, studzimy i łączymy z alkoholem. Wrzucamy do ponczu biszkopty i szybko wyjmujemy. Nasączonymi biszkoptami nakrywamy wierzch naszego deseru. Po czym ponownie wstawiamy foremkę do lodówki na co najmniej 12-18 h. Na kilka godzin przed podaniem wykładamy deser na talerz, robiny to bardzo ostrożnie chwytając za folię lekko wypuszczoną poza foremkę. Przygotowujemy polewę czekoladową. Czekoladę łamiemy w kostkę, zalewamy śmietanką, rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Mieszamy bardzo dokładnie, aby polewa była jednolita i gęsta. Odstawiamy na co najmniej kwadrans do wystudzenia i dekorujemy lekko ostudzoną polewą naszą bombę malinowo-czekoladową. Na wierzchu wykładamy świeże lub mrożone owoce. Deser podajemy mocno schłodzony, niewielkie porcje. Smacznego :)

*
** dodałam advocaatu domowej produkcji, zarówno do ponczu, jak i też tym alkoholem nasączyłam biszkopty

7 komentarzy:

Dziękuję za Wasze komentarze i odwiedzenie Bayaderki.
W razie pytań proszę o kontakt przez FB bloga.


Thank you for your comments and visiting Bayaderka.
Should you have any queries, don't hesitate to contact me via FB.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers