link
facebook login BAYADERKA : ciasto francuskie
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto francuskie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto francuskie. Pokaż wszystkie posty

środa, 16 grudnia 2015

Paczuszki wytrawne do barszczu.

Jestem tak zmeczona ze nie potrafie tego opisac...
Moj organizm buntuje sie przeciwko sygnalom budzika, a moje ramiona niechetnie dzwigaja kolejne dziesiatki ksiazek na trzecie pietro. Moj poziom kreatywnosci w klasie maleje wprost proporcjonalnie do rosnacego zmeczenia i znuzenia. Zyje juz tak naprawde myslami o Swietach i czekam niecierpliwie na ten czas, ktory bede mogla spedzic z dziecmi i przyjaciolmi.
Jutro czeka mnie kolacja z kolezankami z pracy. A w piatek - zasluzony urlop swiateczny.
 
Mam dla Was dzisiaj paczuszki. Paczuszki czyli cos malego, wytrawnego nafaszerowanego serem, odrobina dobrej wloskiej szynki albo bekonu z miodem, rzezuchy, i gruszki.
Pyszny dodatek do zup albo przystawka.
 
 
Paczuszki wytrawne z gruszka, serem i bekonem
 
375 g ciasta francuskiego
2 gruszki sredniej wielkosci
3 plastry bekonu
2 lyzki miodu
lyzka masla
2 lyzki posiekanego rzezuchy
6 - 8 plastrow sera Camembert albo Brie
rozklocone jajko
 
Wykonanie:

Ciasto rozwalkowane rozkladamy na lekko oproszonej stolnicy i dzielimy nozem na 6 kawalkow.
Na kazdy kawalek wykladamy kilka plasterkow gruszki, odrobine posiekanej rzezuchy (ewentualnie pietruszki) , plasterek sera i kawalek obsmazonego w miodzie boczku. Boki ciasta nakladamy tak aby powstal trojkat. Nastepnie wierzch smarujemy woda, ewentualnie rozbitym jajkiem i posypujemy sezamem.
Pieczemy okolo 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni.
Podajemy cieple do zupy albo do zielonej salatki.
 
 
 
 
 
 
 
 

niedziela, 28 września 2014

Ciastka francuskie z pieczonymi figami i dynią

Po tygodniu wypełnionym pracą i obowiązkami, cieszę się że wreszcie nadeszła niedziela.
To taki święty, w moim kalendarzu, dzień, kiedy nie gonię za niczym, nie pracuję, po prostu jestem z bliskimi i dla siebie. Czas wyciszenia i zregenerowania sił. W niedzielę w wolnym tempie nastawiam czajnik, robię większe śniadanie, bo jest na to czas. Mam czas by usiąść i zagapić się przez okno. I dziękuję w sercu że mogę cieszyć się chwilą. Mimo że wewnętrznie coś podpowiada mi że można by zrobić to albo tamto. Kalendarz z planami i myślami na kolejny tydzień odkładam do torby. Na to przyjdzie czas jutro.


Ciastka dzisiejsze to propozycja na śniadanie. Są wyjątkowe i dobrze smakują z wędzoną wędliną i odrobiną rukoli. Można je podawać z syropem klonowym, jeżeli lubimy, albo z sosem winegret. 

Ciastka francuskie z figami i  pieczoną dynią. 

składniki: 
arkusz rozwałkowanego ciasta francuskiego, około 250-300 g
ok. 80 g pieczonej dyni (rozgniecionej i bez skórki)
4 świeże figi
40 g pokruszonego sera feta
jedno rozkłócone jajko

Przygotowanie: 
1. Piekarnik nagrzewamy 200 stopni Celsjusza. Duża prostokątną formę wykładamy papierem.
2. Ciasto francuskie kroimy na równej wielkości prostokąty. Każdy smarujemy rozkłóconym jajkiem.
3. Na każdy prostokąt wykładamy odrobinę pieczonej, rozgniecionej dyni. Na to kruszymy odrobinę sea feta. Na wierzch wykładamy figi pokrojone w cieniutkie plasterki. Ciastka pieczemy około 8 minut aż brzegi ciasta staną się brązowe.


środa, 3 września 2014

Dzieci pieką: łatwe ciastka francuskie z porzeczkami i serem.

 

Sięgam po ciasto francuskie kiedy najdzie nas ochota na coś słodkiego. 
Moje dziewczynki lubią ''pomagać'' w domu, dlatego przymykam od czasu do czasu oko na większy bałagan, rączki, które wszystkiego się lepią i umorusane buzie od owoców i niekończącego się ''smakowania '' :-)
Dzisiaj słodkie ciastka przygotowane od początku do końca przez sześciolatkę, z moją mała pomocą ( przekrojenie ciasta francuskiego) i pomocą czteroletniej siostry, która też zapragnęła się zaangażować przez smarowanie ciastek rozkłoconym jajkiem, co uwieczniłam na zdjęciach :-) 
Zachęcam do wypróbowania przepisu :)



Ciastka francuskie z czarną porzeczką i serem 
6 dużych sztuk

składniki na masę serową:
100 g sera twarogowego, najlepiej półtłustego 
45 g cukru 
żółtko 

dodatkowo: 
 320 g rozwałkowanego ciasta francuskiego dobrej jakości 
120-140 g owoców czarnej porzeczki, umytych i oszypułkowanych
cukier cynamonowy 
rozkłócone jajko 

 Przygotowanie: 
1. Przygotowujemy masę serową. Ser przeciskamy przez praskę albo, jeżeli posiadamy, miksujemy za pomocą blendera na gładko. Dodajemy żółtko, łączymy dokładnie z serem, wsypujemy cukier, miksujemy/  blenderujemy aż masa będzie gładka. 
2. Ciasto francuskie (rozwałkowane) wykładamy na stolnicę/ blat oprószony niewielką ilością mąki. Za pomocą ostrego noża dzielimy arkusz ciasta na sześć równych prostokątów. 
3. Na każdy prostokąt, na sam środek, wykładamy około łyżki masy serowej, na to owoce. Następnie zamykamy prostokąt tak aby przypominał kopertę, tak jak to jest pokazane na zdjęciach. 
4. Każdą kopertę wykładamy na formę do pieczenia ( pokrytą kawałkiem pergaminu lub natłuszczoną i wysypaną kaszą manną, ew. bułką tartą). Rozkłóconym jajkiem smarujemy każdą kopertę. Po czym posypujemy odrobiną cukru, u mnie był to cukier cynamonowy. 
5. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni i formę z kopertami wstawiamy na środkowy poziom. Pieczemy aż ciastka nabiorą złoto-brązowego koloru, około 12-15 minut. Po upieczeniu wyjmujemy ostrożnie formę, ciastka lekko studzimy i podajemy. Koperty najlepiej smakują w dniu przygotowania.



wpis sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

czwartek, 24 kwietnia 2014

Ciastka francuskie z truskawkami i białą czekoladą

Bardzo proste w przygotowaniu ciastka. Być może jedne z najprostszych. Kilka składników, trochę czasu i efekt bardzo smaczny. Zachęcam do przygotowania. Z ciastem francuskim można eksperymentować. Połączenie truskawek i białej czekolady znane nam od kilku lat można wypróbować przy pieczeniu tych właśnie MUFFINÓW Z TRUSKAWKAMI I BIAŁĄ CZEKOLADĄ.
Dzisiejsze ciastka to wariacja na temat ciasta francuskiego :-) Jakiś czas temu na blogu pojawiły się CIASTKA FRANCUSKIE równie pyszne jak te dzisiejsze. Polecam :-)


Bardzo łatwe ciastka francuskie z truskawkami i białą czekoladą
na 6-8 ciastek 

składniki: 
1 arkusz gotowego ciasta francuskiego
żółtko
gruby cukier/ cukier perłowy
6-7 średnich truskawek, umytych i oszypułkowanych
6-7 kostek białej czekolady, posiekanej

potrzebne też będą: 
duża prostokątna forma do pieczenia
nóż
papier do pieczenia

Przygotowanie
1. Arkusz zimnego ciasta francuskiego rozkładamy na  blacie lekko podsypanym mąką. Kroimy równo nożem na 6-8 prostokątów. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni Celsjusza, 200 stopni z termoobiegiem.
2. Na środek każdego prostokąta wykładamy truskawkę pokrojoną w plasterki i odrobinę posiekanej czekolady.
3. Prostokąty składamy i zamykamy dociskajać palcami brzegi i wykładamy na formę do pieczenia wyścieloną papierem.
4. Rozkłóconym żółtkiem smarujemy każdy prostokąt. Formę wstawiamy do piekarnika na środkową półkę. Pieczemy około 10 minut aż ciasta nabiorą złoto-brązowego koloru. Posypujemy cukrem pudrem i podajemy lekko przestudzone.

czwartek, 28 lutego 2013

Mini tarty serowo-cebulowe

Bardzo proste w przygotowaniu mini tarty. Wszystkie skladniki jakich bedziemy potrzebowac zwykle sa ''pod reka''.


Mini tarty cebulowo-serowe na c. francuskim
ok. 3 mini tarty (forma o srednicy 8-10 cm)

okolo 200 g c. francuskiego
3-4 lyzki startego sera
pieprz, swiezo zmielony
sol morska
oregano, opcjonalnie
bazylia, opcjonalnie
tymianek, opcjonalnie
lyzka smietany
3 lyzki mleka
jedno jajko
1 cebula, pokrojona w kosteczke

Drobno pokrojona cebule wrzucamy na patelnie i dusimy na wolnym ogniu tak aby zmiekla i stala sie slodka, okolo 10-12 minut. Patelnie zestawiamy z ognia i odstawiamy cebule do przestudzenia.
W naczyniu laczymy jajko ze smietana i mlekiem, dodajemy ser i przyprawy, na koniec cebulke, mieszamy.
Foremki do min tart wykladamy rozwalkowanym ciastem francuskim. Podpiekamy je bez wypelnienia okolo 10 minut w temp. 220 st. Celsjusza. Po czym wyjmujemy z piekarnika i napelniamy nadzieniem serowo-cebulowym. Wstawiamy mini tarty do piekarnika na okolo 8-10 minut i pieczemy az wierzch sie zetnie i zbrazowieje. Na kilka minut przed wyjeciem z piekarnika, w sam srodek kazdej tarty wkladamy pomidorka i pieczemy az pomidorki pekna lekko.
Tarty mozna podawac z swiezym szpinakiem i winegretem ale nam smakowaly bardzo dobrze w polaczeniu z tradycyjna mizeria z ogorkow.

sobota, 29 września 2012

W 15 minut: koperty z ciasta francuskiego z gruszka i platkami migdalow

Kiedys wspominala o takich kopertach Liska z White Plate. Byly to koperty z ananasem. Nieco pozniej pojawily sie rozki/paczuszki z ciasta francuskiego z jablkami na Moich Wypiekach.
Dzisiaj koperty z gruszka i platkami migdalow.
KAZDY potrafi przygotowac takie ciastka.
Wystarczy tylko paczka ciasta francuskiego, kilka gruszek, odrobina przypraw,  roztrzepane jajko i minimum czasu i checi :) 
Lukier, migdaly- to juz jak lubimy, niekoniecznie, chociaz tak naprawde chrupiace zarumienione migdaly swietnie komponuja sie z miekka ciepla gruszka schowana w ciescie francuskim.

Koperty z ciasta francuskiego z gruszka i platkami migdalow
zainspirowane przepisami znalezionymi w internecie

320 g ciasta francuskiego
200 g gruszek (waga po obraniu, pokrojeniu owocow w drobna kostke)
odrobina cynamonu
odrobina galki muszkatolowej
roztrzepane jajko

ponadto:
cukier puder, okolo 1/2 szklanki
troche goracej wody
zarumienione platki migdalow, okolo 3 lyzki

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni.
Ciasto francuskie ( w placie) wykladamy na deske do krojenia. Przekrawamy wzdluz i nastepnie w taki sposob aby wykroic okolo 10 trojkatow.
Owoce laczymy z cynamonem i galka. Na kazdy trojkat ciasta wykladamy owoce za pomoca lyzki. Nastepnie ''zamykamy'' trojkat by utworzyl paczuszke/ koperte (gorny bok do srodka, lewy bok do srodka, prawy bok do srodka i na koncu zlepiamy boki ciasta ) wykladamy na forme do pieczenia, gladka czescia do gory. I tak postepujemy z kazdym trojkatem ciasta. Roztrzepanym jajkiem smarujemy kazda koperte. Wstawiamy forme do piekarnika na srodkowa polke i pieczemy okolo 10-12 minut albo do momentu az ciastka nabiora zlotobrazowego koloru.
Lekko przestudzone koperty mozna polac lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru i odrobiny wody na gladko, tutaj trzeba uwazac z iloscia wody, lepiej dodac jej mniej na poczatku. Ciastka dekorujemy platkami migdalow, ktore  trzeba uperzednio zrumienic na patelni (kilka minut, uwazamy aby sie zbytnio nie zrumienily). Smacznego :)

środa, 16 maja 2012

Tarta z ziemniakami, porem, pomidorkami i kozim serem




Od dobrych juz kilku dni nie potrafie uporac sie z brakiem czasu.
Nie umiem tez pogodzic sie z nieustajacym deszczem na Wyspach, brakiem slonca i chyba ogolnym zmeczeniem.
Czy to normalne aby w polowie maja nadal nosic zimowy plaszcz i kalosze? I tak jak lubie te drugie, tak mam juz w pewien sposob dosyc tej aury. Tak, jestem zmeczona. Coz, bywa. W koncu jam czlowiek, nie maszyna.
Naprawde mam w glowie mnostwo pomyslow: na proste ciasto familijne ( moze juz, juz), lody karmelowe, buleczki, chleb i paste i oczywiscie niejedna zupe tylko sil na razie brak. Mam nadzieje ze to zmieni sie niebawem. Na pocieszenie samej chyba sobie napisze ze powinnam sie cieszyc ze zapowiadany snieg na maj  (!)  na Wyspach nie spadl jeszcze, wiec moze jest calkiem dobrze...
Dzisiaj tarta na ciescie francuskim z warzywami i kozim serem, z dodatkiem tymianku, swiezo zmielonego pieprzu i soli morskiej. Szybka, latwa, pyszna. Lubie ja tez przygotowywac z dodatkiem karmelizowanej czerwonej cebuli z zurawina. Idealna tarta na takie dni kiedy gotowanie nie w glowie albo czasu brak a moze i zmeczenie nas dopadlo.




Tarta z pomidorkami, mlodymi ziemniakami, porem, kozim serem i tymiankiem
na forme o srednicy 25 cm, ok. 6-8 porcji

ok. 270 g ciasta francuskiego, tj. jeden duzy plat
80 g pomidorkow koktajlowych lub
100 -120 g koziego sera
plat czerwonej papryki z zalewy slodko-kwasnej, pokrojony drobno
4 ziemniaki, ugotowane z mundurkach, lekko osolone
jeden duzy por, jasna czesc tylko
2 plaskie lyzki masla
pieprz, swiezo zmielony
sol morska
tymianek, swiezy

Por myjemy i kroimy na talarki. Maslo wkladamy na patelnie, podgrzewamy do rozpuszczenia i wrzucamy na patelnie pokrojony por.   Dusimy na wolnym ogniu okolo 5-6 minut, doprawiamy pieprzem i sola, minimalnie. Po tym czasie por odcedzamy lekko.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Forme do tarty o srednicy 25-26 cm wykladamy ciastem francuskim, dno i brzegi, dokladnie przy brzegach (wszelki nadmiar ciasta ponad scianki formy odcinamy nozem albo zyletka).
Ziemniaki obieramy ze skorki. Kroimy wszerz na duze plastry i wykladamy nimi dno tarty. Nastepnie przekrawamy pomidorki wzdluz i kladziemy je pomiedzy i na ziemniaki, mniej wiecej rowno. Po czym kladziemy por, pokrojona papryke i kruszymy ser kozi. I wkladamy tarte do nagrzanego piekarnika. Pieczemy okolo 30- 40 minut albo do momentu az ser lekko zbrazowieje a brzegi tarty zarumienia sie.
Podajemy z swiezo zmielonym pieprzem, sola morska i swiezym tymiankiem.



środa, 15 czerwca 2011

Simple leek and ricotta squares czyli co zrobić na szybką kolację



Bardzo lubię gotować. To jedno z kilku codziennych zajęć, które zawsze mnie fascynują, pociągają i relaksują. Ale chociaż lubię spędzać dużo czasu na przygotowaniu potraw, dopadają mnie takie dni, kiedy brakuje mi chęci i entuzjazmu w kuchni. Co ciekawe, zwykle wraz z moim niejakim zmęczeniem atakują mnie jednocześnie: terminy, spotkania,  terminy z niezapłaconymi rachunkami, zajęcia dzieci w centrum dziecka na które zapisałam się ochotniczo i obiecałam wszystkim dokoła, że na pewno przyjdę. Tak, wiem, brzmi to straszliwie chaotycznie. Ale i tak bywa.
A tymczasem trzeba coś przygotować do zjedzenia.
I właśnie w takie dni dziękuję  temu, kto wymyślił gotowe ciasto francuskie. Z ulgą i radością otwieram zamrażarkę. Wyciągam jedną z szuflad, wykładam 600 g ciasta francuskiego. Zaglądam do lodówki. Uff, uchowało się trochę warzyw.  I jest ser. Przyprawy w moim domu są zawsze. Więc tego nie sprawdzam.
Wczoraj wpadłam na przepis Donny Hay z książki Instant Entertaining.
Szybki, całkiem smaczny. Wręcz że błyskawiczny w wykonaniu. Kilka minut przygotowań, pół godziny w piekarniku i ciepła kolacja gotowa. Dobry pomysł na kolację po długim i męczacym dniu w pracy...

Przepis na kwadraty z ciasta francuskiego z porem w ricotta

500 g sera ricotty
60 g świeżo potartego parmezanu
2 jajka
600 g gotowego ciasta francuskiego
1 sredniej wielkosci por, pokrojony drobno
45 g masła roztopionego
2 łyżeczki świeżego tymianku
sól morska
pieprz świeżo zmielony albo  młotkowany

Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wykładam papierem do pieczenia dwie duże formy.
Rozkłócam jajka i łączę z ricottą i parmezanem.
Lekko podsypuję mąką stolnicę i rozwałkowuję ciasto do grubości około 5mm. I dzielę ostrym nożem na 4 kwadraty o boku 15cm.
Na każdym z kwadratów rozkładam ser tak, aby pozostawić nieco wolnego ciasta na granicy, około 2cm. Następnie posypuję porem, doprawiam solą i pieprzem, zraszam masłem i następnie tymiankiem.
Wstawiam do piekarnika na około 30 minut.
Podaję ciepłe.
Taka potrawa komponuje się idealnie z sałatami ze szpinaku, pomidorków koktajlowych, pietruszki.

Miłego wieczoru!



I love cooking. This is one of the few daily repetitive things which still fascinate me. However, although I like to spend a lot of time in my kitchen, there are days when I feel completely knackered. Surprisingly, exactly then when I feel so tired everything hits me. All of a sudden I realize that there are some unpaid bills, some important meetings, deadlines and so on and so forth. And literally I am going nuts. And then I stop for a while. And realize again that I need to cook something for dinner.
Running late, a little bit panicking, embarassingly chaotic... Well, it happens sometimes.
On such days I just wanna say big THANK YOU to the one who decided on selling ready-made puff pastry. It makes life so much easier. So there I go up to the freezer, take the pastry out, roll it flat and bla bla you know the end of the story. But still isnt it a good thing?
I love puff pastry with vegs and so yesterday I made some simple leek and ricotta squares adapted from Instant Entertaining by Donna Hay. Simple, very tasty and that was all I needed.

(The Recipe for the Squares is up above at one of the images)

Have a lovely evening, everyone!

czwartek, 17 marca 2011

CROISSANTS


Pyszne chrupiące ciasto francuskie i miąższ, który rozpływa się w ustach...
Doskonałe do kawy na pierwsze śniadanie i nie tylko.

Oto  najprawdziwsze croissants prosto z piekarnika (na zdjęciu są jeszcze gorące...:))

Znakomity przepis autorstwa  Pierre Hermé.  pochodzi z książki 'Cook Simply Everything' wspomnianej już wcześniej przeze mnie.
 Dołączam fotointstruktaż, aby ułatwić Wam ich wykonanie.

Najmocniej jak umiem polecam!:)


Składniki na 24 croissants:

- 7 g suszonych drożdży lub 12 g świeżych
- około 250-300 ml wody o temperaturze 20 stopni Celsjusza
- 600 g mąki, typ 450 (strong white flour)
- 12 g soli (fleur de sel-rodzaj soli morskiej, można zastąpić bardzo drobną solą)
- 75 g cukru do pieczenia (drobnego cukru)
-35 g bardzo miękkiego masła
-15 g mleka w proszku
- 325 g schłodzonego masła

Ponadto:

-2 jajka
- żółtko
-szczypta soli

Wykonanie:

1. Najpierw łączymy drożdże z 2/3 wody. W drugim naczyniu przesiewamy mąkę, Następnie łączymy ją z cukrem, solą, bardzo miękkim masłem ( to bardzo ważne, by nie pomylić z twardym) i mlekiem w proszku. Składniki wymienione łączymy z rozczynem drożdżowym i zagniatamy wszystko dokładnie,
Jeżeli ciasto będzie twardawe, dodajemy resztę wody. Po czym przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1,5h.


Na kolejnych etapach postępujemy następująco:


Cykl pokazany na ostatnich czterech zdjęciach powtarzamy jeszcze raz: rozwałkowujemy, na 2/3 części ciasta wbijamy (dlonią, tuż nad nadgarstkiem)  resztę masła, zawijamy najpierw częścia nienatłuszczoną i pozniej składamy ciasto 'w kopertę'.
Ponownie zawinięte w folię ciasto wstawiamy na pół godziny do zamrażalnika i później na godzinę do lodówki. *

Na kolejnym etapie postępujemy jak na zdjęciach: **




Uformowane rogaliki powinny rosnąć około 1,5 h w temperaturze 20-22 stopni Celsjusza.
Po wyrośnięciu nagrzewamy piekarnik do 230 stopni  i przygotowujemy glazurę z dwóch jajek, żółtka i odrobiny soli. Pędzelkiem nanosimy ją na każdy croissant.
I po tym wstawiamy  do piekarnika na około 20 minut. Tuż po wstawieniu formy obniżamy temperaturę do 190 stopni Celsjusza.
Croissants -gotowe. Voila!:)

Smacznego! :)

* W przygotowaniu ciasta na croissants, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad leżakowania ciasta, czyli 1/2 w zamrażalniku, 1h w lodówce. Cały proces może się wydawać wymagający i ciągnący w nieskończoność, ale tak nie jest.
Musimy jedynie pamiętać, co zrobić ( a samych czynności nie jest zbyt dużo) na danym etapie.

** Na tym etapie ciasto jest schłodzone i takie je właśnie rozwałkowujemy. Pamiętajmy o tym, że lepiej nie naruszać ''struktury'' ciasta przez nadmierne ugniatanie , zbyt obfite podsypywanie mąką itd.
To może jedynie popsuć smak i jakość naszego croissant.

*** Na jednym ze zdjęć pokazałam jak zwijamy croissant. Zaczynamy od boku podstawy i ku szczytowi trójkąta.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers