link
facebook login BAYADERKA : biszkopt
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą biszkopt. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą biszkopt. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 3 lutego 2015

Zielone ciasto a'la Shrek

Wersja bardzo popularnego i smacznego ciasta wielowarstwowe w wersji ulepszonej :-)
To zielone ciasto a'la Shrek stanowi bardzo dobry pomysł na spotkanie rodzinne, imieniny, przyjęcie dziecięce. Uwielbiane jest ono zwłaszcza przez dzieci, które zawsze proszą o kolejny kawałek ;)
Pomimo że wygląda na dosyć skomplikowane, wcale takie nie jest. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne składniki i upiec niewielki biszkopt, co ja zwykle robię wieczór wcześniej. Następnie wykonać budyń z soku przecierowego i postępować wg przepisu. Polecam :)


Zielone ciasto z kiwi

 
biszkopt:
2 jajka, białka i żółtka oddzielnie
50 g mąki pszennej luksusowej
łyżeczka proszku
1,5 łyżeczki octu
30 g mąki ziemniaczanej

zielony budyń:
600 ml zielonego soku przecierowego typu Pysio
dwa opakowania budyniu waniliowego, po 60 g

zielona pianka:
150 ml słodkiej śmietanki kremowej
40 g galaretki zielonej, np. agrestowej

dodatkowo:
150 - 170 g i obranych pokrojonych w plastry owoców kiwi
niecałe dwa opakowania delicji wiśniowych
Limoncello albo inny dobry alkohol cytrusowy do nasączenia

potrzebne też będą:
okrągła forma z odpinaną obręczą
papier do pieczenia
garnek
waga
szpatułka
mikser
 
BISZKOPT
1.Wieczór przed przygotowaniem ciasta pieczemy biszkopt.
Białka wlewamy do suchej i czystej misy. Miksujemy na najwyższych obrotach, w międzyczasie dodając szczyptę soli, aż powstania biała piana. Następnie stopniowo dodajemy cukier, po jednej łyżce na raz. Miksujemy nadal aż powstanie biała, lśniąca i sztywna beza.
2. Mąki przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia, dwa razy.
3. Wlewamy delikatnie ocet, mieszamy bardzo powoli.
3. Wsypujemy mąki, mieszamy szpatułką, powoli i dokładnie, zbierając ciasto ze ścianek misy. Nie mieszamy jednak zbyt długo.
4. Wykładamy biszkopt do przygotowanej foremki o średnicy 20-22 cm. Wyrównujemy wierzch szpatułką. Pieczemy około 25-30 minut w temp. 180 stopni Celsjusza, program góra-dół, sprawdzając metodą tzw. suchego patyczka. Biszkopt po upieczeniu studzimy w formie przez około 1h, następnie ostrożnie oddzielamy nożem od scianek formy, wykładamy na kratkę kuchenną do całkowitego wystudzenia. Używając ostrego noża kuchennego z tzw. ząbkami kroimy biszkopt na dwa równe blaty. Nasączamy likierem cytrynowym, po 2-3 łyżki na jeden blat.

ZIELONY BUDYŃ
Najlepiej jest gotować budyń dwa razy. Zanim zaczniemy jego przygotowanie, jeden z blatów biszkoptowych umieszczamy na dnie formy, w której piekliśmy i zamykamy obręcz.
Do garnka wlewamy 250 ml zielonego soku przecierowego. 50 ml wlewamy do szklanki i rozrabiamy w tym budyń waniliowy. Sok w garnku umieszczamy na średnim palniku i jak tylko zacznie się gotować wlewamy do niego sok rozrobiony z budyniem i mieszamy. Budyń zacznie szybko gęstnieć, po około 2-3 minutach. Gorący wylewamy na pierwszy blat. Wykładamy na to 7-8 delicji wiśniowych. Nakrywamy drugim blatem biszkoptowym. Gotujemy drugi zielony budyń dokładnie w taki sam sposób jak poprzedni i znów wylewamy na blat biszkoptowy, wyrównujemy szpatułką, kładziemy delicje na wierzch i wstawiamy do lodówki na co najmniej 3h.

ZIELONA PIANKA
40 g galaretki w proszku wsypujemy do miski i zalewamy 150 ml gorącej wody, mieszamy bardzo dokładnie. Galaretkę studzimy.
Schłodzoną smietankę kremową wlewamy do misy miksera i miksujemy aż będzie prawie sztywna. Wlewamy powoli, wolnym strumieniem, tężejącą galaretkę, miksując na bardzo wolnym obrotach. Masa będzie wyglądała na rzadką i będzie jej sporo, wylewamy ją na rozłożone delicje. Wstawiamy formę z ciastem do lodówki na 30-40 minut i po tym czasie wykładamy plasterki kiwi na wierzch. Wstawiamy formę z ciastem ponownie do lodówki na około 2h. Po tym czasie podajemy schłodzone koniecznie. Smacznego :)



 
 
So the truth is that Poles love beautiful cakes.
Also, it is true that they can make very pretty cakes. And there is truth that Polish children like movies such as Shrek. Would you guess that this cake is called Shrek cake in Poland and it is very, very popular? Yes, surprise. Green cake, many layers, yes, layers. Remember? Onions, layers, yes, the movie! This cake could not be called any different. And it is delicious. I think that Shrek or more probably Donkey would simply devour it straight at one go.

 

Green kiwi cake

 

for the sponge:

2 eggs, whites and yolks separately

50 g sieved all-purpose flour

1 tsp baking powder

30 g cornflour

1,5 tsp white vinegar

 

for the thick green custard:

600 ml thick green juice (can be kiwi flavour)

2 packets of Polish custard powder, 60 g each

 

for the green mousse:

150 ml whipping cream

40 g green powder jelly (in a sachet)

 

additionaly you will need:

around 170 g thinly sliced kiwi fruits

around 20 ml Limoncello

 

Method:

 

Bake the sponge first. Preheat the oven to 180 degrees Celsius.

Using your electric mixer mix the whites in the bowl, adding sugar gradually, until soft peaks. Continue on mixing until the whites become stiff and glossy.
Sieve the flours along with baking powder. Tip the yolks into the bowl and vinegar, stir gently. Tip the flours into the bowl. Give the mixture a gentle stir. Tip the sponge batter into a prepared tin, prelined with non-stick baking paper. Even the top with a rubber spatula. Bake for around 30 minutes in a preheated oven. Remove the tin, let the sponge cool down for about one hours. Using a sharp knife separate the sponge from the sides of the tin. Take the sponge out. Cut it horizontally so you receive two even layers. Sprinkle some Limoncello on each, do not oversoak it. Put the first layer back into the tin. Close it.
Prepare the green custard.

Pour half of the juice into a heavy-based saucepan. Remove half of it and pour it into a mug. Mix the custard powder with the juice in the mug. Place the saucepan on a medium heat and bring the juice to boil. Once it starts boiling pour the rest of the mixed custard juice, stir it quickly, cook for two minutes and remove from heat. Pour the hot custard onto the first sponge layer. Spread seven cherry jaffa cakes on top, cover with the second sponge layer. Cook the green custard again in exactly the same way as you did before. Pour it onto the second sponge layer, even the top, spread the jaffa cakes. Put the tin with the cake into the fridge until all is set. Then prepare the mousse. Tip the jelly powder into a bowl. Bring 150 ml water to boil. Pour the hot water over the jelly powder, in the meantime stir constantly until dissolved. Let the liquid cool down completely. In a mixer bowl whip the cream until almost thick. Stop mixing. Pour the cool jelly liquid into the bowl, while mixing slowly and thoroughly. Pour the light green liquidy mousse onto the top of the cake. Put the tin back to the fridge for one hour or so then decorate with fresh thinly sliced kiwis. Let it set again for around two hours and serve chilled. Enjoy.  


 

sobota, 31 stycznia 2015

Ciasto Granadilla

Pyszny i ciekawy krem z owoców marakuji, który w niektórych krajach przyjął nazwę granadilla, nadał temu ciastu egzotycznego koloru i smaku.
Granadilla cake czy też ciasto z kremem marakujowym ostatnio podbił nasze podniebienia. To wysokie przekładane ciasto składa się z czterech dosyć cienkich blatów biszkoptowych, nasączonych kokosowym alkoholem, przekładanych masą śmietanową z białą czekoladą. Na samym wierzchu króluje krem granadilla, boki zaś udekorowałam wiórkami kokosowymi. Połączenie smaków w tym cieście to przysłowiowe niebo w gębie. To przepyszne ciasto zadowoliło każdego domownika i gości, chociaż być może następnym razem kiedy będę przygotowywać sam krem, pozbędę się czarnych pestek ;) Z podanych składników można upiec pokaźny, egzotyczny tort. Bardzo, bardzo mocno polecam.

Ciasto Granadilla

składniki na biszkopt:
8 jajek, białka i żółtka oddzielnie
4 łyżki wody
2 łyżki octu
200 g mąki pszennej tortowej
110 g mąki ziemniaczanej
220 g drobnego cukru do wypieków
2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
łyżka pasty waniliowej albo ekstraktu z wanilii

do nasączenia:
9-12 łyżek alkoholu kokosowego, np. Malibu

masa:
650 ml słodkiej śmietanki kremówki
300 g białej czekolady
3 łyżki wiórków kokosowych

krem marakujowy na wierzch:
330 g miąższu z owoców marakuji*
6 dużych żółtek
125 g masła
20 g mąki ziemniaczanej
160-170 g cukru

dodatkowo:
wiórki kokosowe do dekoracji boków ciasta
2 wafle kokosowe typu Princessa kokosowa, każdy po 75 g (opcjonalnie)
1/4 galaretki cytrynowej przygotowanej wg instrukcji na opakowaniu, opcjonalnie **


Przygotowanie:
BISZKOPT

1. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Jajka myjemy. Białka oddzielamy od żółtek. Białka wlewamy do czystej i suchej misy miksera.
Miksujemy, w międzyczasie dodając niewielką szczyptę soli, na najwyższych obrotach, około 3 minut, aż staną się białe i sztywne. Na tym etapie stopniowo dodajemy cukier, 3 łyżki na raz, nadal miksując. Powinna powstać lśniąca, sztywna beza. Mikser wyłączamy. Dodajemy po jednym żółtku i mieszamy szpatułką albo łyżką.
2. Mąki i proszek do pieczenia przesiewamy nad osobnym naczyniem, najlepiej dwa razy. Wsypujemy przesiane składniki do misy z jajkami, wlewamy wodę (zimną) i ocet, dodajemy pastę waniliową, mieszamy bardzo powoli za pomocą widelca. Ciasto biszkoptowe wykładamy do lekko natłuszczonej i wysypanej kaszą manną formy, wyrównujemy wierzch. Formę z ciastem wstawiamy na środkową półkę i pieczemy do tzw. suchego patyczka, czyli około godziny w 180 stopniach Celsjusza.
3. Po upieczeniu wyjmujemy formę, rzucamy formę z biszkoptem z wysokości 1m na podłogę tak aby biszkopt był równy, odstawiamy następnie do całkowitego wystudzenia. Po czym przecinamy biszkopt tak, aby otrzymać  na 4 równe blaty, które nasączamy podaną ilością alkoholu kokosowego.

KREM MARAKUJOWY
Najlepiej jest go przygotować wieczór wcześniej przed pieczeniem.
Podane składniki łączymy w misce za pomocą trzepaczki, jak najdokładniej, aby później podczas gotowania kremu nie powstały grudki.
Przelewamy masę do garnka i gotujemy tak jak budyń, przez cały czas mieszając. Najpierw krem będzie się rozwarstwiał i wyglądał tak, jakby się zważył. Kilka minut gotowania dłużej ustabilizuje krem, który powinien być lśniący i dosyć gęsty. Jeżeli jest zbyt gęsty, dodajemy odrobinę gorącej wody i soku z cytryny, podgrzewamy tylko do połączenia. Krem wkładamy do słoika, zakręcamy i przechowujemy w lodówce do około 2 tygodni.

MASA ŚMIETANOWO-CZEKOLADOWA I PRZEŁOŻENIE CIASTA

Czekoladę łamiemy w kosteczkę nad miseczką zaroodporną i zalewamy 150 ml śmietanki. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Rozpuszczoną czekoladę mieszamy dokładnie ze śmietanką i odstawiamy do przestudzenia.
Resztę śmietanki, dobrze schłodzonej, wlewamy do czystej i suchej misy miksera. Miksujemy na najwyższych obrotach aż smietanka lekko zesztywnieje. Do misy wlewamy przestudzoną rozpuszczoną czekoladę, mieszamy łyżką. Wsypujemy 3 łyżki wiórków kokosowych. Mieszamy raz jeszcze.
Blaty przekładamy masą, której będzie wystarczająco dużo, aby posmarować nią boki przełożonego już ciasta. Na ostatnim blacie, na wierzch wykładamy krem marakujowy. Odstawiamy ciasto do chłodnego miejsca na kilka godzin. Jeżeli chcemy, wierzch marakujowy polewamy tężejącą galaretką cytrynową. Boki dekorujemy wiórkami kokosowymi i posiekanymi drobno waflami kokosowymi (opcjonalnie). Ciasto przed podaniem kroimy gorącym nożem, przechowujemy w lodówce do 3 dni.

* Jeżeli przeszkadzają nam w jedzeniu wszelkie ziarna czy pestki, najlepiej jest się ich pozbyć tuż przed przygotowaniem kremu, przecisnąć miąższ przez gazę i taki łączyć z pozostałymi składnikami.

** galaretka ma tutaj za zadanie pełnić rolę glazury, chociaż i bez niej ciasto jest bardzo udane

wtorek, 11 czerwca 2013

Tort kokosowo-wisniowy


Pyszny tort urodzinowy :-)
Masa delikatnie kokosowa w polaczeniu z puszystym biszkoptem i wisniami- niebo dla podniebienia.
Tort nie jest pracochlonny a i jego przygotowanie mozna rozlozyc w czasie. Dzien wczesniej upiec biszkopt, nasaczyc i odstawic dobrze owiniety w folie spozywcza. Zas nastepnego dnia przelozyc blaty dzemem i masa. Tort smakuje wysmienicie wiec bardzo polecam ten przepis.


Tort kokosowo-wisniowy

Składniki na biszkopt ( forma o średnicy 23 cm):

- 4 jajka średniej wielkości
- 100 g mąki tortowej
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 2 płaskie łyżki wody
- łyżka octu
- płaska łyżka proszku do pieczenia
- 120 g drobnego cukru

Składniki na masę:

500 g mascarpone
600 ml smietanki kremowki
50 g cukru
20 ml likieru Malibu
20 ml soku ananasowego

dodatkowo:

likier do nasaczenia blatow biszkoptowych
ok. 300 g dzemu wisniowego
platki kokosowe (mozna nabyc w wiekszych sklepach lub droga internetowa)
swieze wisnie, ewentualnie czeresnie do dekoracji


I BISZKOPT

1. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Okrągłą formę natłuszczamy olejem i wysypujemy kaszą manną albo nie natłuszczamy a wyścielamy papierem do pieczenia. 
2. Oddzielamy białka od żółtek. Umieszczamy białka w dużej, najlepiej blaszanej misce i ubijamy na sztywno. Następnie powoli dodajemy cukier, ciągle miksując. Dodajemy po jednym żółtku. 

3. Przesiewamy mąki z proszkiem do pieczenia. Odkładamy na papierze do pieczenia na boku. Następnie do ubitych jajek z cukrem powoli wlewamy łyżkę octu rozcieńczoną z 2 łyżkami wody. Delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Po czym wsypujemy mąkę i na bardzo wolnych obrotach miksera, tylko do połączenia, miksujemy składniki. Gotową masę biszkoptową wlewamy do formy i wstawiamy do piekarnika na środkowy poziom. Pieczemy około 20-30 minut, do tzw. ''suchego patyczka''.

4. Po upieczeniu studzimy biszkopt w formie przez pierwsze pół godziny. Po czym nożem oddzielamy ciasto od ścianek formy, odpinamy obrączkę tortownicy i wyjmujemy biszkopt na lniany ręcznik.

II MASA KOKOSOWA

Schlodzona smietanke wlewamy do misy miksera. Miksujemy na najwyzszych obrotach przez 2 minuty, dodajemy stopniowo cukier. W momencie kiedy smietanka sie lekko zagesci, wlewamy likier i sok, bardzo wolnym strumieniem i mieszamy delikatnie. Dodajemy mascarpone, miksujemy na najwyzszych obrotach do polaczenia. Masa powinna byc puszysta, gesta ale nie zbita.

Biszkopt kroimy na trzy rowne blaty. Kazdy nasaczamy likierem, okolo 2 lyzek na blat.
Dolny blat biszkoptowy smarujemy dzemem i na to wykladamy mase. Nastepnie przykrywamy kolejnym blatem i powtarzamy czynnosc. Na trzeci- ostatni blat wykladamy tylko mase. Na boki tortu zostawiamy mniej wiecej 1/3 masy.

Na patelni, lekko podgrzanej, rumienimy paski kokosowe tak by nabraly pieknego zlotego koloru.
Studzimy je i nastepnie nimi dekorujemy boki tortu. Sam wierzch tort przyozdabiamy wisniami albo, w moim przypadku- z braku owocow, czeresniami.
Smacznego :)

środa, 4 lipca 2012

Tort z truskawkami/ Strawberry and cream cake


Czas pedzi nieuchronnie. Pojawiaja sie nowi ludzie, odchodza ci starsi, czasami sie zatrzymuja. Ciagle ucze sie ze tak naprawde na niewiele mam wplyw, mam pewnie- na siebie. Kazdego dnia budze sie i zastanawiam sie co mnie tym razem zaskoczy, co ciekawego wydarzy sie dzisiaj, czy spotkam kogos interesujacego? Dzien niepodobny do dnia. I ja coraz inna, starsza, dojrzalsza, majaca inne plany, marzenia...Patrze wstecz i pytam: kim jest tamta dziewczyna pedzaca na pociag? Patrze tez na nia i nie moge nadziwic sie kiedy tak szybko urosla. Moja mala M. niedlugo przestanie byc mala dziewczynka. Tylko kilka miesiecy dzieli nas od pierwszego szkolnego mundurka. Cztery lata uplynely niczym jeden dzien...


Tort z truskawkami
na forme o srednicy 20 cm

skladniki na biszkopt:

2 jajka, bialka i zoltka oddzielnie
50 g maki tortowej
30 g maki ziemniaczanej
60 g drobnego cukru
1/2 lyzki proszku do pieczenia
lyzka wody zimnej
pol lyzki octu


skladniki na biszkopt:

2 jajka, bialka i zoltka oddzielnie
50 g maki tortowej
30 g maki ziemniaczanej
60 g drobnego cukru do wypiekow
1/2 lyzki proszku do pieczenia
lyzka wody zimnej
pol lyzki octu


skladniki na mase:

500 ml smietanki kremowki, schlodzonej
250 g mascarpone
250 g serka kremowego, np. Philadelphia
130 g cukru pudru
30 g gestego likieru kokosowego/ Bailey's/ kawowego
lyzka ekstraktu waniliowego


dodatkowo do przelozenia i nasaczenia blatow:

ok. 450-600 g truskawek, umytych, oszypulkowanych, pokrojonych w cieniutkie plasterki
8-10 lyzek gestego alkoholu (likier kokosowy/ Bailey's/ kawowy)

dodatkowo do dekoracji:

truskawki, umyte, przekrojonego na pol



Pieczemy biszkopt dwa razy, z wyzej podanych skladnikow.
Nagrzewamy piekarnik do 180 st. Celsjusza. Okragla forme o srednicy 20 cm wykladamy papierem do pieczenia, wypuszczamy papier na zewnatrz, zapinamy obrecz formy i boki natluszczamy lekko olejem slonecznikowym.
Ubijamy bialka na sztywno na maksymalnej predkosci miksera, dodajemy cukier powoli i ubijamy na beze.
Zwalniamy obroty miksera i dodajemy po jednym zoltku. Miksujemy do polacznia sie zoltek z beza.
Przesiewamy maki z proszkiem.
Wode laczymy z octem. Powoli wlewamy do masy jajecznej. Wsypujemy make i miksujemy bardzo krotko na najnizszych obrotach. Wlewamy mase do formy. Wyrownujemy wierzch szpatulka. Pieczemy na srodkowej polce piekarnika do tzw. suchego patyczka, tj. okolo 25-30 minut.
Po upieczeniu forme wyjmujemy z piekarnika, studzimy przez pierwsze 10 minut w formie. Nozem oddzielamy biszkopt od bokow formy, obracz odpinamy i studzimy biszkopt. Biszkopt pieczemy jeszcze raz i postepujemy podobnie jak przy pierwszym. Po przestudzeniu przekrawamy kazdy biszkopt tak aby otrzymac dwa, razem powinno byc cztery blaty.
Kazdy blat nasaczamy alkoholem, ok. 1, 5 lyzki na jeden.
Przygotowujemy mase: schlodzona smietanke i ser mascarpone wkladamy do duzej misy. Wsypujemy cukier puder. Miksujemy na najwyzszych obrotach okolo 1 minuty. Masa powinna miec polgesta konsystencje. Dodajemy kremowy serek. Miksujemy na najwyzszych obrotach okolo minuty. Dodajemy alkohol i ekstrakt, wolnym strumieniem. Miksujemy okolo 30 sekund, tylko do polaczenia.
Kazdy blat, nasaczony przekladamy masa i wykladamy truskawkami pokrojonymi w plasterki. Nakrywamy kolejnym blatem, z ktorym postepujemy tak samo. Czwarty blat nasaczony alkoholem smarujemy masa bardzo obficie i mase rozprowadzamy na bokach tortu. Masy bedzie raczej dosyc duzo. Tort wstawiamy na noc do lodowki. Przed podaniem dekorujemy polowkami truskawek.

sobota, 26 marca 2011

BISZKOPT GENEWSKI



Jest jednym z dwoch biszkoptów, które zwykle piekę...
Przygotowywany bez grama proszku do pieczenia i ubijany na parze.
Na pierwszy rzut oka, przepis (pochodzący ze zbiorów mistrza Stephana Franza) może się wydawać nieco wymagający, ale w rzeczywistości taki nie jest.

Ten biszkopt jest puszysty i lekki. I pachnie cytrynami. Za co lubię go jeszcze bardziej:)
  

Nie będę Was więcej przekonywać, spróbujcie sami!:)
Składniki:
- 110 g krupczatki
- 90 g mąki ziemniaczanej
- 6 średniej wielkości jajek ( 300 g łącznie)
- 180 g drobnego cukru do wypieków
- 20 g miodu akacjowego ( ja użyłam lawendowego)
- starta skórka z połowy cytryny
- 60 g płynnego i przestudzonego masła ( 20 stopni Celsjusza)
- szczypta soli

Wykonanie:

1. Nagrzewamy piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Następnie pergaminem wykładamy formę do tortu ( tortownicę) .
Dwukrotnie przesiewamy krupczatkę z mąką ziemniaczaną. Odstawiamy na bok, najlepiej na kawałku papieru do pieczenia.

2. Do dużego garnka wlewamy wodę, do połowy. I czekamy aż się zacznie gotować. Zmniejszamy moc na palniku. Do blaszanej albo żaroodpornej ( nie plastikowej!) miski wkładamy: całe jajka, cukier, miód, szczyptę soli. Nakładamy miskę na garnek z lekko gotującą się wodą w taki sposób, co ważne, aby dno miski nie dotykało wody. Ubijamy mikserem jajka z resztą składników aż podwoją swą objętość, będą miały kremową konsystencję i kolor jaśniejszy niż na początku ubijania.

3. Zdejmujemy miskę z garnka. Wyłączamy palnik i ubijamy dalej aż ubijana masa będzie bardzo gęsta . Dodajemy do niej skórkę z cytryny i kontynuujemy ubijanie przez 15 minut na średnich obrotach. Tak długi czas ubijania pomaga jajkom i całej masie utrzymać duża objętość.

4. Używajac drewnianej łyżki, bardzo delikatnie i powoli dodajemy do masy przesianą mąkę. Mieszamy dokladnie. Około 2-3 łyżek masy dodajemy do płynnego ostudzonego masła i łączymy energicznie. Po czym masło wlewamy do ubitej przez nas masy, powoli, uważając aby nie utraciła na swej objętości.

5. Tak przygotowana masę biszkoptową wlewamy do formy. Wyrównujemy wierzch  i wkładamy formę do nagrzanego piekarnika. Natychmiast po tym obniżamy temperaturę do 175 stopni Celsjusza. Pieczemy przez 30-40 minut aż biszkopt nabierze złoto-brązowego koloru i będzie sprężysty w dotyku i lekki. Można ewentualnie sprawdzić patyczkiem, to znaczy tzw. metodą ''do suchego patyczka''.

6. Po upieczeniu, wyjmujemy biszkopt z piekarnika i studzimy 10 minut w formie na kratce. Następnie nożem ''oddzielamy''  go od ścianek formy. Wyjmujemy z tortownicy. Studzimy na kratce.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers