link
facebook login BAYADERKA : cynamon
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą cynamon. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą cynamon. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 23 listopada 2014

Gwiazdeczki cynamonowe

Kolejna pyszna propozycja na zbliżające się Boże Narodzenie :-)
Słodkie i urocze ciasteczka cynamonowe, w których wycinanie można zaangażować nasze pociechy. Gwarantowana dobra zabawa i satysfakcja :-)
Ciasteczka, na które przepis znalazłam w książce Jana Czernikowskiego, są aromatyczne i bardzo kruche. Po pieczeniu najlepiej je wystudzić i przechowywać w ściśle zamkniętym pojemniku. Autor przepisu w składnikach podaje masło, ja użyłam pół na pół i masła, i smalcu, przez co ciasteczka wyszły wyjątkowo kruche i smaczne.

Gwiazdeczki cynamonowe 
z przepisu Jana Czernikowskiego 
" Ciastka, ciasta, ciasteczka'' 


składniki:

500 g mąki pszennej
250 g cukru
250 g masła *
2 duże jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
łyżka cynamonu
100 g mączki migdałowej

dodatkowo: 
rozkłócone 2 jajka 

Przygotowanie: 

Mąkę i proszek przesiewamy nad dużym naczyniem. Zagniatamy składniki na jednolite ciasto.
Dzielimy na 8 części. Każdą część rozwałkowujemy na stolnicy oprószonej mąką. Wycinamy ciasteczka foremką i wykładamy je na blaszkę, zostawiając 2-3 cm odstępu. Smarujemy rozkłóconym jajkiem. Pieczemy około 12-13 minut w 180 stopniach Celsjusza, program góra-dół. Po upieczeniu i wystudzeniu przechowujemy w naczyniu szczelnie zamkniętym

piątek, 7 listopada 2014

Bułki cynamonowe bez jajek i mleka

Będę z Wami szczera- te bułki to moje nowe uzależnienie. I tak jak przy okazji pieczenia innych drożdżowych słodkich bułek potrafię poprzestać na jednej, tak te cynamonowe wciągają tak bardzo że z trudem jest odmówić :-)
Po upieczeniu wierzch mają lekko chrupiący ale w środku są miękkie, nadziane cynamonowym karmelizowanym masłem. Ciasto drożdżowe nie sprawia problemów przy formowaniu pomimo że jest bez jajek i bez krowiego mleka. Bardzo maślane, cynamonowe przypominają mi o Bożym Narodzeniu i choć każda taka cynamonowa buła (tak, są dość duże) to prawdziwa kaloryczna bomba, nie przeczę że jeszcze nie raz do nich wrócę :-)
Bardzo, bardzo zachęcam do wypróbowania przepisu.


Buły cynamonowe bez jajek i bez mleka
8 dużych sztuk

składniki na rozczyn:

18 g drożdży świeżych
20 g cukru
100 g mąki pszennej chlebowej
100 ml wody ciepłej, ale nie gorącej

składniki na ciasto właściwe:

cały rozczyn
430 g mąki pszennej chlebowej
90 g cukru
łyżeczka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
200 ml wody ciepłej
łyżka mleka w proszku (słodzonego),opcjonalnie
55 g masła

składniki na masło cynamonowe:

2,5 łyżeczki cynamonu
150 g masła miękkiego
90 g brązowego cukru

Przygotowanie:
 Przygotowanie: 

I Rozczyn

Drożdże świeże kruszymy nad miseczką średniej wielkości, zasypujemy cukrem i odstawiamy na około 10 minut aż się zaczną pienić.
Po tym czasie dodajemy mąkę, wodę i mieszamy łyżką aż uzyskamy rozczyn o konsystencji gęstej kwaśnej śmietany. Nakrywamy czystą szmatką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe (ale nie gorące) nieprzewiewne miejsce na około kwadrans. Po tym czasie rozczyn powinien znacznie urosnąć i być pełen pęcherzyków powietrza.

 II Ciasto właściwe

Do misy miksera dodajemy cały rozczyn, wlewamy wodę i wsypujemy około 100 g mąki. Miksujemy na początku na wolnym obrotach. Jak tylko składniki się połączą, zwiększamy obroty i miksujemy przez 2 minuty. Wyłączamy mikser, do misy wsypujemy sól, mleko w proszku, 100 g mąki i miksujemy ponownie przez 2 minuty, zwiększając obroty stopniowo. Po czym wsypujemy resztę mąki i cukier. Miksujemy przez 2 minuty na średnich obrotach. Po tym czasie wrzucamy miękkie masło, ekstrakt i ponownie uruchamiamy mikser, zwiększając stopniowo obroty, miksujemy przez kolejne 2 minuty. Ciasto powinno być zwarte, bez grudek, elastyczne, miękkie. Formujemy z niego kulę, wkładamy do misy, nakrywamy czystą szmatką i odstawiamy do wyrośnięcia na 45-60 minut. Ciasto po tym czasie powinno podwoić swą objętość.

IV Formowanie i pieczenie bułek

Ciasto wyrośnięte, które podwoiło swą objętość wykładamy na stolnicę/ blat podsypany niewielką ilością mąki. Wbijamy w ciasto pięść i pracujemy z nim energicznie, około minuty: rozciągamy, składamy, rzucamy na blat. Następnie dzielimy ciasto na 8 równych części (moje miały po 130 g każda). Z każdej częsci formujemy bułkę, którą rozwałkujemy na bardzo płaski placek przypominający prostokąt. Na każdym placku rozsmarowujemy 1 łyżeczkę masła cynamonowego. Zwijamy placek w rulon, bardzo ścisły. Rulon przecinamy wzdłuż zostawiając 1 cm nienacięty u samej góry. Formujemy sznur, którego końce łaczymy i w ten sposób uformowany wianek wykładamy na formę do pieczenia. Wykładamy bułki uformowane na formę do pieczenia (wyłożoną papierem do pieczenia), zostawiając odstępy około 4-6 cm. Bułki w formie odstawiamy do napuszenia na 30 minut w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Po tym czasie powinny lekko urosnąć. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Wstawiamy formę z bułkami do nagrzanego piekarnika, na środkowy poziom i pieczemy 15 minut. Bułki powinny być wyrośnięte, mieć brązowy kolor. Po upieczeniu formę wyjmujemy ostrożnie. Odstawiamy bułki w formie do wystudzenia na około kwadrans. Podajemy ciepłe z szklanką mleka.

Zdjęcia ilustrujące formowanie bułek można znaleźć na moim Instagramie:
 http://instagram.com/bayaderka_blog

piątek, 30 listopada 2012

Szagowki mojej Babci/ My Granny's potato dumplings

Babcia Lusia (od Ludwiki) pochodzila z Wielkopolski a dziadek Jan urodzil sie na wsi pod Warszawa.
Babcie pamietam jako stanowcza kobiete ubrana w fartuch, wiecznie zabiegana: a to gotujaca obiad a to przygotowujaca ciasto, a to pielaca w ogrodku. Bez zwatpienia potrafila i lubila gotowac.
Babcia robila najlepsze na swiecie ciastka z platkow owsianych, ktore nazywala makaronikami. Uwielbialam zupy babcine, zwlaszcza ogorkowa. Chodzilysmy ''do Babci'' na te zupe w piatki. Babcia zupe serwowala z leniwymi pierogami albo szagowkami czyli kopytkami. Podawala je z cukrem, cynamonem i polewala cieplym maslem. Ja dzisiaj rezygnuje z masla i podaje szagowki ze slodka smietanka.  Dzieci za nimi przepadaja.


Szagowki mojej Babci

okolo 800 g ugotowanych ziemniakow, posolonych (moga byc ugotowane dzien wczesniej)
2 jajka
maka pszenna ok.3/4 szklanki *
cynamon, do smaku
cukier do smaku
smietanka slodka do smaku (najlepiej 30 % tluszczu)

Ziemniaki przeciskamy przez praske. Dodajemy 2 jajka. Laczymy z ziemniakami dokladnie, dodajemy make. Ciasto dzieki mace jest zwarte i szagowki nie rozgotowuja sie. Skladniki bardzo dokladnie zagniatamy. Dzielimy na kilka rownych czesci. Z kazdej czesci formujemy walek na stolnicy lekko posypanej maka. Walek kroimy (na ukos/ na szage) tak aby utworzyly nam sie podluzne kluseczki.
W duzym garnku zagotowujemy wode, posolona. Do gotujacej sie wody wkladamy po kilka szagowek, gotujemy okolo 3 minut, az beda miekkie i wykladamy na talerz. Podobnie postepujemy z reszta ciasta: formujemy walek, kroimy nozem na ukos, gotujemy szagowki. Podajemy je z cukrem, cynamonem i smietanka albo cieplym maslem jezeli lubimy. Szagowki mozna mrozic, w lodowce zachowuja dlugosc przez okolo 2-3 dni.



*zaczynamy od tej ilosci, dodajemy tyle maki aby ciasto dawalo sie pokroic nozem, pamietajac o tym ze nadmiar maki spowoduje ze kopytka beda za twarde, natomiast jej niewystarczajaca ilosc- kopytka gotujac sie we wrzacej osolonej wodzie szybko sie rozgotuja; jezeli mi czas na to pozwala przygotowuje okolo talerza kopytek do ugotowania i odstawiam reszte ciasta, zagotowuje wode i gotuje kilka kopytek tak ''na sprawdzenie'' ciasta.

sobota, 29 września 2012

W 15 minut: koperty z ciasta francuskiego z gruszka i platkami migdalow

Kiedys wspominala o takich kopertach Liska z White Plate. Byly to koperty z ananasem. Nieco pozniej pojawily sie rozki/paczuszki z ciasta francuskiego z jablkami na Moich Wypiekach.
Dzisiaj koperty z gruszka i platkami migdalow.
KAZDY potrafi przygotowac takie ciastka.
Wystarczy tylko paczka ciasta francuskiego, kilka gruszek, odrobina przypraw,  roztrzepane jajko i minimum czasu i checi :) 
Lukier, migdaly- to juz jak lubimy, niekoniecznie, chociaz tak naprawde chrupiace zarumienione migdaly swietnie komponuja sie z miekka ciepla gruszka schowana w ciescie francuskim.

Koperty z ciasta francuskiego z gruszka i platkami migdalow
zainspirowane przepisami znalezionymi w internecie

320 g ciasta francuskiego
200 g gruszek (waga po obraniu, pokrojeniu owocow w drobna kostke)
odrobina cynamonu
odrobina galki muszkatolowej
roztrzepane jajko

ponadto:
cukier puder, okolo 1/2 szklanki
troche goracej wody
zarumienione platki migdalow, okolo 3 lyzki

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni.
Ciasto francuskie ( w placie) wykladamy na deske do krojenia. Przekrawamy wzdluz i nastepnie w taki sposob aby wykroic okolo 10 trojkatow.
Owoce laczymy z cynamonem i galka. Na kazdy trojkat ciasta wykladamy owoce za pomoca lyzki. Nastepnie ''zamykamy'' trojkat by utworzyl paczuszke/ koperte (gorny bok do srodka, lewy bok do srodka, prawy bok do srodka i na koncu zlepiamy boki ciasta ) wykladamy na forme do pieczenia, gladka czescia do gory. I tak postepujemy z kazdym trojkatem ciasta. Roztrzepanym jajkiem smarujemy kazda koperte. Wstawiamy forme do piekarnika na srodkowa polke i pieczemy okolo 10-12 minut albo do momentu az ciastka nabiora zlotobrazowego koloru.
Lekko przestudzone koperty mozna polac lukrem przygotowanym z utartego cukru pudru i odrobiny wody na gladko, tutaj trzeba uwazac z iloscia wody, lepiej dodac jej mniej na poczatku. Ciastka dekorujemy platkami migdalow, ktore  trzeba uperzednio zrumienic na patelni (kilka minut, uwazamy aby sie zbytnio nie zrumienily). Smacznego :)

niedziela, 23 września 2012

Stroopwaffels- ciastka holenderskie



Poczatki mych studiow beda mi zawsze niezmiennie kojarzyc sie z trzema rzeczami.
Dzielnica Angel- Islington w polnocnym Londynie ( moja ulubiona :) 
Przesiadywaniem do poznych wieczornych godzin w ksiegarni Borders w tejze dzielnicy. 
Stroopwaffel, czyli kruchymi maslanymi ciastkami, znanymi w UK jako caramel waffers.
Nie zapomne smaku tych ciastek jedzonych po raz pierwszy, slodkiego klejacego sie karmelu i niesamowicie aromatycznej kawy.
I tak okolo dziesiec lat wstecz wcale mi do glowy by nie przyszlo, ze bede sie kiedys zastanawiac nad tym jak przygotowac stroopwaffels w domu. Zreszta te ciastka wygladaly i smakowaly tak wyjatkowo, ze nie uwierzylabym chyba, gdyby ktos powiedzial ze wlasciwie mozna je upiec w domu, pod warunkiem ze jestesmy posiadaczami specjalnej maszynki do wypiekania tych ciastek, tzw. pizzelle maker.
Przepis na te ciastka pochodzi z ksiazki Dutch Delights , ktorej autorka jest Sylvia Pessireron, a znalazlam go na stronie Kitchen Butterfly.


Stroopwaffels- ciastka holenderskie

na ciastka:

250 g maki pszennej
100 g miekkiego brazowego cukru ( uzylam soft brown sugar)
200 g masla
10 g drozdzy instant
jedno jajko, lekko ubite
szczypta soli

skladniki na mase: *

600 g syropu ''golden syrup''
300 g cukru trzcinowego
100 g masla
1/2 lyzeczki cynamonu


Przygotowujemy ciasto. Przesiana make przesypujemy do duzej miski. Uzywajac dwoch ostrych nozy,siekamy maslo, laczac je w ten sposob z maka.
Drozdze rozpuszczamy w dwoch lyzkach cieplej ( pokojowej) temperaturze. Dodajemy je do maki.
Dodajemy jajko, cukier i wyrabiamy ciasto, okolo 10 minut tak aby bylo gladkie i miekkie.
Przygotowane ciasto wkladamy do miski i odstawiamy na okolo 45  minut do godziny, do wyrosniecia.

Przygotowujemy syrop/ mase w miedzyczasie:
Golden syrup, cukier trzcinowy i cynamon laczymy w dosyc duzym rondelku o grubym dnie. Podgrzewamy okolo 10 minut. Po tym czasie z goraca masa laczymy maslo pokrojone w kawaleczki. Jak tylko masa zgestnieje, zdejmujemy garnek z ognia.  Masa ostudzona, gestnieje, dlatego w miare ciepla trzeba smarowac ciastka.

Nasza maszynke do ciastek nagrzewamy. Kiedy ciasto juz wyrosnie, dzielimy je na mniej wiecej 10-12 kawalkow. Z kazdego kawalka formujemy kuleczke, ktora pozniej trzeba nieco rozplaszczyc. Na rozgrzana plytki maszynki wykladamy splaszczone kuleczki, zamykamy maszynke i pieczemy ciastka okolo 2-3 minut (w zaleznosci od mocy maszynki/temperatury pieczenia). Dosyc cieple ciastka smarujemy masa, przykrywamy drugim ciastkiem tak jakbysmy przekladali markizy. Ciastka przeklada sie cieple, jak tylko ostudza sie, sa bardzo chrupkie i lamia sie w dloniach.
Ciastka je sie z bardzo ciepla kawa, tak jak pokazane jest na zdjeciach wyzej, w ten sposob ciastko mieknie i rozplywa sie w ustach. Smacznego :)


* Masy z wyzej podanej skladnikow wyszlo bardzo duzo. Proponuje przygotowac z polowy skladnikow i dodac nieco wiecej cynamonu, jezeli lubimy.

środa, 19 września 2012

Tarta dyniowa z orzechami/ Pumpkin and pecan pie



Przepis na te tarte powstal na podstawie kilku przepisow i filmow jakie udalo mi sie do tej pory znalezc czy obejrzec oraz przepisu na slodkie ciasto kruche z ksiazki '' Pies'' Sarah Lewis. 
Samo ciasto jest podobne do patee sucre, bardzo maslane, lekko slodkie. Natomiast tarty, pomimo nazwy, nie dominuje smak dyni. Wyczuwa sie w niej cynamon, odrobine przyprawy piernikowej, z lekkim akcentem imbiru.  Tarta jest delikatna od srodka,  zas na samych brzegach lekko chrupka, za sprawa orzechow. Smakuje bardzo dobrze, i co mnie milo zaskoczylo, nawet dzieciom, ktore za dynia nie przepadaja.
Ja podaje tarte  ( to podpatrzylam u  amerykanskich gospodyn przygotowujacych sie do Swieta Dziekczynienia :) z kleksem slodkiej bitej smietany, oproszonym cynamonem. Mozna nieco zaszalec i polac ja, jezeli lubimy, syropem klonowym :)  Tarta najlepsza na cieplo, w polaczeniu z bita smietana- smakuje swietnie :)
Kolor naszego pumpkin pie bedzie zalezal od dojrzalosci dyni. Im dojrzalsza, tym kolor intensywniejszy.


Tarta dyniowa z orzechami
na forme o srednicy 23-24 cm

ciasto kruche:
2 zotlka
175 g maki pszennej
42 g cukru
90 g masla


na filling:
160 g puree z  pieczonej dyni
250 g slodkiego skondensowanego mleka
100 g smietanki kremowki
czubata lyzki maki pszennej
2 duze jajka albo 3 male
lyzka cynamonu
1/2 lyzeczki przyprawy piernikowej
szczypta mielonego imbiru

kruszonka orzechowa:
50 g posiekanych orzechow pekana
40 g maki pszennej
lyzka masla
30 g cukru

dodatkowo:
okolo 300 ml smietanki kremowki, 30 % tluszczu
kilka lyzek cukru pudru
cynamon, wedle uznania
syrop klonowy, opcjonalnie


1.Ciasto kruche
Na stolnice wysypujemy make i laczymy ja z cukrem. Robimy dolek i do dolka wrzucamy maslo i zoltka.
Jedna reka laczymy maslo z zoltkami. Nastepnie laczymy z maka i cukrem. Szybko i sprawnie, do samego polaczenia. Powinnismy otrzymac z podanych skladnikow, przy dokladnym polaczeniu, gladkie, lsniace ciasto. Formujemy je w kule, owijamy folia spozywcza, wkladamy do lodowki na okolo pol godziny. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Po lezakowaniu ciasta w lodowce, wykladamy je na kawalek papieru do pieczenia, przykrywamy drugim, tak samo duzym kawalkiem papieru do pieczenia i w ten sposob rozwalkowujemy. Rozwalkowanym ciastem wykladamy forme, boki, nadmiar ciasta odkrawamy nozem. Ciasto przykrywamy kwadratem z papieru do pieczenia, tak samo duzym jak forma, na papier wykladamy obciazenie, moga to byc makaron, ryz, porcelanowe kuleczki albo nawet kamyki.
Podpiekamy ciasto z obciazeniem okolo 20 minut. Powinno nabrac zlotobrazowego koloru. Wyjmujemy ostroznie ciasto z piekarnika aby pozbyc sie obciazenia i papieru.

2. Filling
Aby otrzymac puree z dyni, najpierw trzeba ja upiec. Pieczemy wiec dynie, pokrojona na kawalki okolo 4 cm wielkosci na blaszce, dosyc duzej, przez okolo 30 minut w temperaturze 200 stopni. Mozna dynie upiec dzien wczesniej, odlozyc wyznaczona ilosc do tarty, reszte wykorzystac do zupy dyniowej albo zamrozic.
Upieczona, obrana ze skorki, odwazona i ostudzona dynie miksujemy aby otrzymac puree.
Puree z dyni laczymy z mlekiem skondensowanym i smietanka. Ubijamy dokladnie jajka i laczymy je z masa dyniowa. Wsypujemy do masy cynamon i reszte przypraw i lyzke (czubata) maki. Miksujemy dokladnie.
Mase wylewamy na podpieczone ciasto kruche.
Orzechy laczymy z maka, cukrem, maslem tak jak na kruszonke. Otrzymana kruszonke wykladamy na boki masy, wtopi sie ona w mase ale tak ma byc.
Pieczemy tarte okolo 30 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Wierzch na srodku tarty musi byc sciety, mozna to sprawdzic potrzasajac lekko forma.
Przed podaniem, przygotowujemy slodka bita smietanke. Ubijamy ja zawsze schlodzona, z dodatkiem cukru pudru. Na kawalku tarty wyciskamy kleks z smietanki, posypujemy cynamonem. Smacznego :)



In English

The recipe for this pumpkin and pecan pie is just a combination of a few recipes which I have found recently over the Internet as well as a recipe for a sweet shortcrust pastry by Sarah Lewis, from her book '' Pies''.
This pie is not very pumpkiny at all. You can taste it but there is this sweet touch of cinnamon and all spices with just a little tiny pinch of ginger. I must say that I was quite surprised watching my daughters devouring the whole pieces of this pie! They loved it. I serve the pie, as the traditional American home goddess does :), with a dollop of sweet whipped double cream dusted with cinnamon. It does taste delicious!  If you prefer, you can add a little more flavour by pouring some maple syrup over a slice of the pumpkin pie.
And there is one more thing worth knowing: the riper the pumpkin, the more intense colour of our pumpkin pie.


Pumpkin and pecan pie
for a fluted tin 23-25 cm, loose-bottomed

for the pastry:

2 egg yolks
175 g plain flour
42 g caster sugar
90 g unsalted soft butter


for the filling:

160 g canned pumpkin puree
250 g sweet condensed milk 
100 g double cream
1 tbp cinnamon
1/2 tsp all spices 
pinch of ginger
2 large eggs or 3 small ones

for the pecan crumble: 
50 g roughly chopped pecans
 40 g plain flour
1 tbsp butter
40 g caster sugar


just before served:
circa 300 ml double cream
a few tbsp icing sugar
cinnamon, for dusting


1.The pastryIf made by hand: put the flour onto you working table, mix it with sugar. Make a well in the centre of the sugar-flour mixture and pour the egg yolks and put the butter. With one hand only, combine the butter and yolks and then the flour and sugar. Work quickly and do not overwork the pastry. It should be smooth. Once done, gather it together, form a ball, wrap in a clingfilm and put in the fridge for at least 30 minutes.
In the meantime, preheat the oven to 200 degrees Celsius.
Take the pastry out of the fridge and roll out flat between two sheets of baking paper. Then put the flat pastry into the tin, carefully, get rid of the extra pastry. Cover the pastry with some baking paper, put some heavy stuff such as rice or pasta onto the paper and prebake the shortcrust for about 20 minutes until golden in colour.
Take the tin out of the oven carefully, leave it aside.

2.Filling
In a mixer bowl, combine the pumpkin puree, milk, cream and eggs. Add the cinnamon, all spices, ginger and flour and mix well.
Pour the filling onto the prebaked pastry case. Prepare the pecan crumble: combine the flour, sugar, pecans and butter with your fingers only until the mixture resembles crumble. Sprinkle the crumble all over the pastry edges only, it is meant to go down. At this point the pie will be quite crispy.
Bake the pie in 200 degrees Celsius until the centre is set. It takes rougly about 20-30 minutes. You can shake the tin delicately to check whether it is ready. Once baked, take the tin out. Serve the pie warm with a dollop of whipped cream with sugar dusted with some cinnamon.






środa, 12 września 2012

Babka dyniowo-cynamonowa z orzechami i rodzynkami



Bardzo wilgotna babka z orzechami i rodzynkami. O pieknym jesiennym kolorze :)
Maslana, mieciutka, prosta w wykonaniu o ile pamietamy o kilku prostych regulach z zw. z pieczeniem ciast ucieranych.  Pachnaca cynamonem, z cynamonowym lukrem...


Babka dyniowo-cynamonowa ( z orzechami i rodzynkami)
na forme 20 cm, na duza forme z kominem podwajamy skladniki i wydluzamy czas pieczenia

130 g masla
110 ml mleka
lyzeczka proszku do pieczenia
140 g pieczonej dyni
lyzka cynamonu
210 g maki pszennej
jedno duze jajko albo dwa mniejsze
garsc rodzynek
garsc posiekanych orzechow (uzylam pekana)

lukier cynamonowy:

ok. 50 g cukru pudru
niepelna lyzeczka cynamonu
kilka kropel goracej wody

Wszystkie skladniki powinny miec temperature pokojowa.
Nagrzewamy piekarnik do 170 stopni Celsjusza.
Forme do babki natluszczamy lekko, ew. posypujemy kaszka manna.
Maslo, pokrojone w kosteczke, ucieramy do puszystosci. Stopniowo dodajemy cukier. Ucieramy na maksymalnych obrotach miksera, okolo 5 minut. Masa maslana powinna byc bardzo puszysta. Wbijamy jajko. Ucieramy. Dodajemy zblenderowana dynie. Miksujemy do polaczenia.
Po czym przesiewamy make z proszkiem, cynamonem, mozna dodac niewielka szczypte soli.
Do masy maslano-dyniowej wsypujemy orzechy i rodzynki. Wsypujemy polowe przesianej maki. Wlewamy mleko. Wsypujemy make. Laczymy wszystkie skladniki widelcem, jak najkrocej.
Ciasto bedzie mialo dosyc gesta konsystencje. Takie ma byc. Wkladamy je do formy, szpatulka rozprowadzamy wierzch, jak najrowniej. Wkladamy foremke z ciastem do piekarnika, na srodkowy poziom. Pieczemy okolo 45 minut do godziny, do tzw. suchego patyczka.
Po upieczeniu studzimy babke na kratce. Lukier przygotowujemy z dokladnego utarcia cukru z cynamonem i odrobina goracej wody. Przestudzona babke polewamy lukrem, ozdabiamy orzechami. Smacznego :)



In English:

This is a very moist and delicate autumnal cake :)
It is buttery, fluffy and has got this gorgeous ginger colour which obviously reminds me of the season. This cake does not require a lot of work and time as long as we do stick to a few rules about preparing this kind of cakes:
1. all the ingredients must be at room temperature
2. we do take our time, no hurry. It is not difficult but you need a bit of patience with this one.
3. we beat the butter thoroughly with sugar, then add one egg at a time, and combine it with the mix very carefully
4. when it comes to combining the buttery mix with the dry ingredients: we do not overrstir it. Best is to use a fork.
This is it, pretty much. And it should go eeeasy :)

Squash and cinnamon bundt cake
for 20 cm (in diameter) bundt cake tin
to bake in a standard-sized bundt cake, just double all the ingredients and bake a bit  longer


130 g unsalted butter
110 ml full-fat milk
210 g plain (all-purpose) flour
1 tsp baking powder
1 tbsp cinnamon
140 g pureed squash or pumpkin puree
110 g caster sugar
1 large egg
handful raisins
hanful chopped pecans

for cinnamon icing:
circa 50 g icing sugar
a few drops very hot water
circa 1 tsp cinnamon


Preheat the oven to 170 degree Celsius.
Butter your cake tin.
Beat the soft butter until fluffy. Add sugar and continue on beating.
Add the squash or pumpkin puree and just mix carefully.
Sieve the flour along with baking powder and cinnamon. You can add just a little tiny pinch of salt at this stage, if you like.
Put the raisins and pecans into the bowl with buttery-squashy mix. Sieve half of the dry ingredients over the bowl. Pour milk all over it. Sieve the rest of the dry ingredients. With a fork, combine everything but do not overstir it.
Put the batter into the cake tin. Even it out with a rubber spatula. Put the cake tin into the oven, onto the middle shelf and bake for about 45 minutes until an inserted skewer comes out clean.
Take the cake out, let it cool. Then beat the sugar with water and cinnamon to make icing. When the cake gets pretty cool, pour the icing all over it, let it set for a few minutes. Decorate with pecans or raisins.



wtorek, 21 sierpnia 2012

Gofry dunskie ( z cynamonem, imbirem i kardamonem)/ Danish waffles, finely seasoned.


Gofry dunskie
przepis pochodzi z ksiazki Waffles aut. Kristiane Muller- Urban

100 g masla
50-60 g cukru
lyzeczka cynamonu
200 g maki pszennej
200 g kwasnej smietany
2 szczypty kardamonu
szczypta imbiru
lyzeczka aromatu waniliowego
szczypta soli
5 jajek
maslo do  natluszczenia gofrownicy

Maslo wykladamy na patelnie i podgrzewamy na malym plomieniu az nabierze jasnego brazowego koloru. Zdejmujemy patelnie z maslem z palnika. Studzimy lekko.
Wlewamy przestudzone maslo do misy miksera i razem z cukrem, przyprawami, sola miksujemy az masa bedzie puszysta- okolo 4-5 minut.
Wbijamy do misy z masa po jednym jajku i miksujemy dalej.
Przesiewamy nad misa make. Wlewamy smietane i mieszamy skladniki az masa bedzie jednolita.
Natluszczamy i nagrzewamy gofrownice. Na rozgrzane plytki gofrownicy wylewamy ciasto, mniej wiecej okolo 3- 4 lyzek na jedna plytke. Pieczemy gofry okolo 2-3 minut az nabiora bursztynowego koloru.
Podajemy cieple, posypane cukrem pudrem. Smacznego :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers