link
facebook login BAYADERKA : owsianka
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owsianka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą owsianka. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 17 września 2017

Owsianka z sokiem jezynowym

Wrocil wrzesien i rok szkolny. Na Wyspach zimniej jest niz w listopadzie ubieglego roku. Ogrzewam sie ciepla herbata, a na sniadanie jem ciepla owsianke z sokiem jezynowym, wykorzystujac to, co zdazylismy wlozyc w sloiki latem. Jest przepyszna, a z dodatkiem nasion i pestek nasyca mnie na bardzo, bardzo dlugo.

Owsianka z musem jezynowym
na 2 spore talerze

mleko roslinne
woda
szklanka platkow owsianych blyskawicznych
pol lyzeczki soli
lyzka cukru

dodatkowo do podania (na jedna porcje):
banan
nasiona chia
pestki dyni
jedna dojrzala, ale jedrna swieza figa
mus jezynowy

Przygotowanie musu

Owoce ze sloika lub zamrozone wlewamy do garnka i doprawadzamy do wrzenia. Jezeli to potrzebne, dosladzamy. Nastepnie lekko studzimy. Miksujemy po przestudzeniu. Osobiscie nie pozbywam sie pestek, ale mozna je przetrzec mus przez sitko, by sie ich pozbyc. Mus jeszcze cieply wlewamy do sloikow i te zagotowujemy.

Przygotowanie owsianki

W przeddzien przygotowania owsianki zalewamy platki goraca woda i odstawiamy na przynajmniej 10 h do napecznienia.
Na nastepny dzien przekladamy napeczniale platki do duzego garnka, zalewamy mlekiem i gotujemy az owsianka bedzie w miare klejaca, ale nie grudkowata. Mozna dodac na ostatnim etapie oleju kokosowego. Dosladzamy, lekko solimy i wykladamy goraca owsianke na talerze.
Polewamy wierzch musem z jezyn. Nastepnie wykladamy kawalki banana, fig, posypujemy nasionami albo pestkami i podajemy. Smacznego!
 

czwartek, 11 maja 2017

Cynamonowa owsianka z palonym maslem i karmelizowanymi bananami

Ostatnio na sniadanie jemy rozne rzeczy. Bywa, ze tost z miodem i nasionami chia, bywa ze owoce z orzechami i jogurtem albo owsianka. Lubie ostatnio taka owsianke z dodatkiem cynamonu. W polaczeniu z karmelizowanymi bananami, sezamem i palonym maslem wysmakuje rewelacyjnie.



Owsianka cynamonowa

szklanka platkow owsianych blyskawicznych
szczypta soli
2 lyzki masla orzechowego (wykorzystalam migdalowe)
2 - 3 szklanki wody
1 szklanka mleka roslinnego albo krowiego
1,5 lyzki cynamonu

dodatkowo:
2-3 lyzki prawdziwego masla
2 lyzki brazowego cukru
2 duze banany, pokrojone w plastry
3 lyzki sezamu
syrop klonowy, dodatkowo do polania




Platki namaczamy woda na noc przed przygotowaniem owsianki. Na nastepny dzien laczymy z mlekiem i gotujemy az powstanie gesta masa, dosalamy nieco, dodajemy cynamon i maslo orzechowe, zagotowujemy.
Na patelni rozgrzewamy maslo z cukrem az zaczna sie karmelizowac, ale nie przypalac. Na karmelizujace sie maslo wrzucamy banany. Doprowadzamy do skarmelizowania (lekkiego zbrazowienia) z obu stron. Owsianke nakladamy na talerze gorace, na wierzch skarmelizowane banany. Na rozgrzanej patelni tostujemy sezam. Nim posypujemy banany. Mozna, ale nie trzeba, calosc polac syropem klonowym, ten doda owsiance jeszcze bardziej wyraznego smaku i slodyczy.

czwartek, 2 lutego 2017

(Niecodzienna) owsianka na wodzie z owocami


''Zebys sie tylko nie rozchorowala od tego biegania w deszczu''.
Slyszalam to kilka razy ostatnio. No i sie stalo. Rozchorowalam sie. Zeby tylko raz!
Ostatnio mnie cos dopadlo po zawodach, jakis dziwny stan ogarnal mnie, bo nic nie moglam przelknac, a teraz to juz tylko angina i zapalenie ucha.
I tak sobie siedze w domku, chociaz ciezko mi to wychodzi, bo az mnie nosi, i mysli juz rozne przeszly mi przez glowe. 
Dzis jest czas na przytulanie kotek, zrobienie szarlotki na kruchym ciescie, kilka zdjec, nadrobienie zaleglosci muzycznych, ksiazkowych, telefon do tych osob, do ktorych nie dzwonilo sie juz wieki. I szczerze, jest ok. Choc do pracy wracam jutro juz. 
Zdecydowanie innym tempem mija dzien kiedy jest sie chorym.
Dzisiaj jest niecodzienne. Znalazlam czas na ugotowanie owsianki, ktorej nigdy nie jadam, nie dlatego ze nie lubie. Ugotowalam ja na wodzie, bo tak smakuje mi bardziej, podalam z owocami i nasionami chia i odrobina cynamonu.

Owsianka na wodzie z cynamonem i owocami
na dwie srednie porcje

ok. 8-10 lyzek blyskawicznych platkow owsianych
lyzka oleju kokosowego
ok. 350- 400 ml wody
lyzeczka cynamonu
2 lyzki miodu

do podania:
nasiona chia
owoce: jablko, gruszka, kiwi, opcjonalnie pokrojony banan

Przygotowanie:
Wode zagotowujemy i wsypujemy platki owsiane, co jakis czas mieszamy, aby sie nie przypalily i nie skleily. Gotujace sie platki mozna osolic lekko. Po 10 minutach garnek zestawiamy, wrzucamy do goracej owsianki olej kokosowy, miod, cynamon. Skladniki energicznie laczymy.
Owsianke podajemy goraca. Wlewamy ja na talerz, obok nakladamy pokrojone w plasterki owoce, na koncu posypujemy calosc nasionami chia.
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers