link
facebook login BAYADERKA : kajmak
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kajmak. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kajmak. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 24 marca 2015

Drożdżówki z masłem kajmakowym i praliną

Przez ostatnie pięć tygodni czas ucieka mi dosłownie przez palce, a pieczenie ciast i drożdżówek odkładam na późny wieczór albo weekendową przyjemność. Mimo to nadal chętnie sięgam po świeże drożdże, aby zarobić ciasto późnym wieczorem, pozwolić mu wyrastać w lodówce przez noc, wstać jak najwcześniej, i upiec bułeczki na śniadanie :-)
Dzisiejsze drożdżówki z masłem kajmakowym to milion kalorii, ale są tego grzechu warte. Jeżeli lubicie bułeczki cynamonowe, bułki maślane, z chrupiącymi migdałami, to te drożdżówki zdecydowanie przypadną Wam do gustu :-)

Drożdżówki z masłem kajmakowym 
składniki na około 10-12 sztuk 

składniki na rozczyn:


15 g sw. drozdzy
80-100 ml mleka, przegotowanego i ostudzonego do temp. pokojowej
1,5 lyzki cukru
60 g maki pszennej chlebowej (strong white flour/ strong bread flour)
składniki na ciasto wlaściwe: 
caly rozczyn
70 ml mleka, letniego
2 żółtka
1 jajko, sredniej wielkosci, temp. pokojowa
400-420 g maki pszennej chlebowej
 łyżeczka pasty waniliowej
50 g cukru
szczypta soli
45 g rozpuszczonego, przestudzonego masla 
 
dodatkowo: 
200 g gotowego kajmaku 
100 g miękkiego masła 
 
na pralinę: 
100 g płatków migdałowych 
2 łyżki cukru 
łyżeczka masła 
 
 Przygotowanie: 

 1. W dzien pieczenia doprowadzamy do temperatury pokojowej: drozdze, jajka, maslo  i mleko.
2.Przygotowujemy rozczyn: drozdze kruszymy, zasypujemy cukrem i odstawiamy na okolo kwadrans. Po tym czasie drodze powinny sie nieco spienic. Laczymy je z mlekiem, maka tak aby otrzymac rozczyn o konsystencji jogurtu naturalnego. Nakrywamy naczynie z rozczynem i odstawiamy w cieple, nieprzewiewne miejsce na okolo 15 minut. Rozczyn powinien urosnac i zaczac babelkowac.
3. Na stolnice wylewamy rozczyn, 1/5 ilosci maki podanej w przepisie, jajko żółtka i łaczymy skladniki, nie dodajemy wiecej maki na tym etapie az polaczymy skladniki dokladnie. Ciasto bedzie lejace i klejace, ale takie ma byc. Pracujemy z ciastem tak aby wbic w nie jak najwiecej powietrza. Ciasto bedzie sie zespalac powoli.
4. Dodajemy wiecej maki, cukier i pastę waniliową, odrobine soli. I tak stopniowo dodajemy maki, na koncu ciasto łączymy z masłem i wyrabiamy w podobny sposob jak wczesniej. Pamietajmy aby nie dodawac wiecej maki niz to jest w przepisie. Im dluzej bedziemy pracowac z ciastem, rozciagac, skladac, unosic i rzucac na stolnice, tym lepszy bedzie efekt. Wyrabiamy ciasto okolo 12 minut, po czym odrywamy jego kawalek, rozciagamy nad oknem albo innym zrodlem swiatła (metoda tzw. window pane test)  i jezeli sie nie rozerwie, jezeli jest elastyczne, to znaczy ze ciasto mozna odstawic do wyrastania. Ciasto skladamy w kule, umieszczamy w lekko naoliwionej misie i pod przykryciem odstawiamy do wyrosniecia na okolo 60 minut.
5.Po czym wykladamy ciasto na stolnice, rece zwilzamy olejem albo ew. oproszamy maką. Ciasto rozwałkowujemy na cieńki, duży prostokąt. Kajmak i masło łączymy za pomocą blendera tak, aby powstało gładkie masło. Na wierzchu roprowadzamy masło kajmakowe. Zwijamy ciasto w rulon, zaczynając od brzegu najbliższego nam, do środka.
6. Jak tylko otrzymamy rulon/ roladę z nadzieniem, kroimy ciasto na trójkąty i wykładamy na przygotowaną (natłuszczoną/ wyłożoną papierem) formę, odstawiając odstępy na 3-4 cm.
7. Drożdżówki wyłożone na formie smarujemy rozkłoconym jajkiem za pomocą silikonowego pędzla. Odstawiamy do wyrośnięcia na 20-30 minut. W międzyczasie rozgrzewamy na patelni masło, wysypujemy płatki migdałowe i cukier. Prażymy około 4-5 minut tak, aby powstała chrupiąca złocista pralina.
8. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Formę z bułkami wstawiamy na środkową półkę i pieczemy przez około 18 minut aż drożdżówki nabiorą złoto-brązowego koloru.
9. Podajemy ciepłe posypane cukrem pudrem lub polukrowane. Upieczone i polukrowane drożdżówki posypujemy przestudzoną pokruszoną praliną.
 
 

poniedziałek, 2 marca 2015

Ciasto batatowe z bezą

Dzisiejsze ciasto powstało tak trochę przez przypadek. Jako że bardzo lubię pieczone bataty, przygotowuję je dosyć często. Ostatnio upiekłam je w nieco większej ilości i tak też powstało to ciasto batatowe z bezą. Sweet potato pie jest bardzo popularny w USA, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i najczęściej spotykany jest w wersji bez bezy. Ten placek jest dosyć słodki, ale bardzo uzależniający i wpadnie w gusta, zwłaszcza miłośników samych batatów i Banoffee Pie.


Ciasto batatowe z bezą 
na małą formę o średnicy dna 18 cm

na spód: 
120 g słonych krakersów, np. Lajkonik
25 g masła miękkiego

na masę: 
125 ml śmietanki słodkiej, ubitej na sztywno
2 małe jajka
70 g gotowego kajmaku
200 g puree z pieczonych batatów
 łyżka mąki ziemniaczanej

na bezę: 
3 białka
140 g cukru pudru
łyżeczka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie: 
1. Krakersy kruszymy na piasek i łączymy z płynnym masłem.Masą przygotowaną z ciasteczek wykładamy dno i boki formy.
2. Bataty upieczone i zmiksowane blenderem na puree łączymy z ubitą śmietanką, rozkłóconymi jajkami, mąką i kajmakiem. Mieszamy wszystko za pomocą trzepaczki.
3. Na spód wylewamy masę wolnym strumieniem.
4. Do czystej i suchej miski wlewamy białka i miksujemy na wolnych obrotach, dodając w międzyczasie szczyptę soli. Zwiększamy obroty i ubijamy białka na sztywno, dodając stopniowo cukier, aż powstanie lśniąca, sztywna beza. Wyłączamy mikser i do bezy wsypujemy mąkę, którą łączymy z bezą za pomocą trzepaczki w bardzo delikatny sposób. Wykładamy sztywną bezę na masę, łyżką wyciągamy ją do góry tak, aby powstały ładne wzniesienia i wierzchołki. Formę z ciastem wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni Celsjusza i pieczemy 35-40 minut. Kroimy po niemal całkowitym wystudzeniu.









Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers